Trump’tan İran’a Yaptırım Açıklaması

0
533

İran’ın, ABD’nin Irak’taki üslerini  vurmasından sonraABD Başkanı Donald Trump açıklamada bulundu. Trump, İran’a yaptırım uygulanacağını belirtirken, bölgede “barışı” kucaklamaya hazır olduklarını da söyledi. 

Trump’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Ben ABD Başkanı olduğum sürece İran nükleer silah sahibi olmayacak” diyen Trump, ardından Çarşamba gecesi İran’ın Irak’taki iki Amerikan üssüne düzenlediği saldırılarda hiçbir Amerikalının zarar görmediğini, erken uyarı sisteminin gayet iyi çalıştığını söyledi.

“2015’te nükleer anlaşmayı imzalamıştık İran’la ama onlar ABD’ye teşekkür etmek yerine ölümle tehdit etti. Bu anlaşma imzalandığı gün ölümle tehdit etti. Yemen, Suriye, Lübnan, Afganistan ve Irak’ta adeta bir cehennem yarattı.”

“İran nükleer hedeflerini terörist amaçlar için kullanacak. Avrupa ülkelerinin de, Çin’in, Almanya’nın, Fransa’nın da bu gerçeği fark etmesinin zamanı geldi. İran nükleer hedeflerini ve teröre verdiği desteği bırakmalı. Hepimiz birlikte çalışarak İran’la dünyayı daha güvenli bir yer haline getirecek bir anlaşma yapmalıyız.”

Ayrıca Trump, NATO’dan güç almak istediğini de vurguladı ve  “İran harika bir ülke olabilir. Ancak İran savaşı tetikledikçe Orta Doğu’ya barış ve istikrar gelmeyecek. Ancak daha ileri gitmesine izin verilmeyecek. NATO’dan da bu sürece daha fazla müdahil olmasını isteyeceğim.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.