Türkiye Beyazay Derneği, Görme Engellilerin Yazışmalarını Fişleyen Başkanlarını Savundu!

0
688

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin (EGED) 4 Temmuz’da paylaştığı, Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan’ın dernek üyelerinin yazışmalarını valiliğe bildirmesi ve üyelerini fişlemesine ilişkin açıklamaya Türkiye Beyazay Derneği’nden yanıt geldi.

Fişleme eylemini sahiplenen bir açıklama yapan Türkiye Beyazay Derneği, EGED’in engellileri savunmak yerine istismar ettiğini, asıl amaçlarının terör sempatizanlığı olduğunu belirtti.

Türkiye Beyazay Derneği yaptığı açıklamada söz konusu fişlemeyi yapan Salih Arıkan’ı savunarak, “İnsanlık tarihi ulvi hak mücadelelerini kişisel basit amaçları için kullananların yanı sıra toplumun mevcudiyetini ve değerlerini yok etmeye yönelik gayelerini gizlemek için kullananlara da şahit olmuştur. Engellilerin hak ve hürriyet mücadeleleri ise maalesef en çok istismara uğrayan mücadelelerdir. Üstelik bunlara zemin oluşturanlar arasında engelliler için çalıştığı iddiasında olan dernekler ve platformların sayısı hiç de az değildir. Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Sayın Salih Arıkan’ın, milletimizin ortak değeri Kızılay’ı yıpratarak bölücü terör örgütü PKK’nın sempatizanlığına zemin oluşturulmasına karşı çıktığı için ‘Eğitimde Görme Engelliler Derneği’ platformlarında olmadık hakaretlere ve iftiralara uğraması istismarın son halkası olmuştur.”ifadelerine yer verdi.

Türkiye Beyazay Derneği’nin üyelerini ihbar etmesine tepki gösteren EGED ise, derneklerinin terör örgütleriyle ilişkilendirilmeye çalışılmasının ve engelliliği istismar etmekle suçlanmasının camialarında karşılığı olmayacağını belirtti.

EGED’in hak temelli yaklaşımla çalıştığı ve bunu da yaptığı faaliyetlerle ortaya koyduğunu belirttiği açıklamasında,

Keşke Türk Kızılayı gibi hepimizin ortak değeri olan bir kurum üzerinden ‘Görme engelliler arasında teröre destek veren kişi ve kurumlar var.’ şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışılmasaydı da, özgürce yazıştığımız platformumuzdaki güven ortamı sorgulanmasaydı. Keşke samimi olarak süreci kendileriyle iş birliği içinde yürütme çabamız karşılık bulsaydı. Keşke bize söyledikleri gibi, açıklamalarında da ‘Salih Arıkan’ın yaptığı derneği değil, kendisini bağlar.’ diyebilselerdi. O zaman engelli camiasının vicdanı o kadar rahatlardı ki… O zaman atılan iftiraların karşılık bulmadığı mesajı o kadar net verilirdi ki… O zaman farklılıkların adalet terazisinde buluştuğu o kadar anlaşılırdı ki… O zaman camiamızda haksızlığa karşı birlikte hareket edilebildiği umudu o kadar aşılanırdı ki… Ama olmadı.” denildi.

Ne olmuştu? 

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), görme engellilerin e-posta yazışmalarının gizlice valiliğe gönderildiğini açıklamış, konuya ilişkin yayınladıkları basın bildirisinde Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan’ın, EGED’in e-posta grubundaki bazı yazışmaları İzmir Valiliği’ne yollayarak, yazışmalarda terör sempatizanlığı yapıldığı iddiasında bulunduğunu belirtmiş ve Türkiye Beyazay Derneği’ni bu konuda duyarlı davranmaya davet etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.