Ülkesinde madenci tekmeleyen “tekmeci” Yerkel, ABD’deki polis şiddetini eleştirdi

0
248

2014 yılında Soma’da meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın ardından ilçeye giderek katliamı protesto eden bir madenciyi tekmeleyen Tayyip Erdoğan’ın eski müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd adlı siyahi vatandaşı öldürmesiyle ilgili yaptığı paylaşımıyla tepki topladı.

“Tekmeci” Yerkel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı.”

Soma’da katliamı protesto eden madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in ABD’deki polis şiddetini eleştirmesi, sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki çekti.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı kendi ülkesinde emekçi tekmeleyip başka ülkelerdeki polis şiddetini eleştiren Yerkel’e “yüzsüz” ifadesini kullandı.

Ne Olmuştu?

2014’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müşaviri olan Yusuf Yerkel, Soma Katliamı’nı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmelemiş ve attığı tekme nedeniyle “sakatlanarak” 7 gün iş göremezlik raporu almıştı.

Tekmelenen madenci Kocabıyık hakkında ise daha sonra soruşturma başlatılmıştı. Kocabıyık, Başbakanlık’ın ultra lüks koruma araçlarına hasar verdiği gerekçesiyle para cezasına çarptırılmıştı. Kocabıyık ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkûm edilmişti.

Attığı tekme sonrası “sakatlanan” Yusuf Yerkel hakkında ise hiçbir idari soruşturma açılmadığı gibi Başbakanlık’ta müşavir olarak çalışmaya devam etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.