“Ulusal güvenlik” bahanesiyle istenilen şirkete el konulabilecek

0
117

Geçtiğimiz hafta çıkan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, ülke için kritik öneme sahip şirketlere ”ulusal güvenlik” gerekçesiyle devletin el koyabilmesinin önünün açıldığı ortaya çıktı.

Sözcü’nün haberine göre; 14 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 68 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesini sağlamak, üreticilerin yatırım, üretim ve finansman süreçlerini kolaylaştırmak üzere kısa adı SAİK olan Sanayileşme İcra Komitesi’nin kurulmasına karar verildiği duyuruldu.

Kararnamede, Başkanlığını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Komite’nin görev ve yetkileri de sıralandı. Kararname’de Komitenin görev ve yetkilerinin sıralandığı 4’üncü maddenin bir bendi, ‘devlet artık istediği şirkete el koyabilir’ şeklinde yorumlamaya açık olduğundan endişe yarattı.

Bahse konu 4. Madde’nin e bendinde şu ifadelere yer verildi: “Ülke için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında, yurtiçi üretimin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliklere ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar almak.”

Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Uğur Emek ilgili maddeyi değerlendirerek, maddenin muğlak olduğunu belirtti. Prof. Emek, “Bu kararnameyle devlet riskli gördüğü şirkete el koyabilir, bana sat diyebilir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.