Üniversite mezunu işsizler ordusu büyüyor!

0
195

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat üniversiteli işsizliğinin önümüzdeki süreçte katlanarak artacağını gösteren verileri derleyerek paylaştı.

Karabat’ın derlediği verilere göre, son 10 yılda 2,5 kat artan üniversiteli işsiz sayısı, tedbir alınmazsa koronavirüs salgınıyla beraber milyonları bulacak.

Verilere göre, Temmuz ayında 900 bin genç üniversiteden mezun olacak ve bunun 600 bini aktif biçimde iş aramaya başlayacak ancak salgının yarattığı ekonomik tahribat hesaba katılırsa gençlerin büyük çoğunluğu işsiz kalacak.

Cumhuriyetin kuruluşundan AKP iktidarına kadar 79, yalnızda AKP iktidarı döneminde ise 129 üniversite açıldığını ifade eden Karabat, “Eğitimi dahi planlama yapmadan organize etmenin sonuçları ülke gençliğinin omzuna yıkılmış durumda. Üniversite açmayı bina dikmekten ibaret gören anlayış gençliğe ihanet etmektedir.” dedi.

2019’da 10 yıl öncesine göre mezun olan üniversiteli sayısının yüzde 70 oranında arttığının da altını çizen Karabat, mezun istatistiklerini kullanarak yaklaşan tehdidin altını çizdi. Karabat şunları söyledi:

“Sadece lisans bölümlerinden mezun olan öğrenci sayısı 2019 yılı için 486 bin 200’dür. Salgın koşullarında ne yapacak bu gençler? İmkanı varsa istememesine rağmen yüksek lisansa devam edecek, ya ailesinin evinde uzunca bir süre iş arayacak ya da evlendirilecek ve çalışma hayatından koparılacak. 2020’de ülke gençliğine böyle bir tablo bırakıyoruz.”

En çok mezun veren bölümlerden de söz eden Özgür Karabat, “En az 17 bin hukuk mezunu aramıza katılacak. Bir zamanların parmakla gösterilen avukatlık mesleği, plansızca açılan üniversiteler yüzünden zor günler geçiriyor. Hukuk mezunu gençler asgari ücretin dahi altında hukuk bürolarından çalıştırılıyor. Şimdi emek piyasasına 17 bin hukukçu daha eklenecek. Ekonomi, psikoloji, sosyoloji ve siyaset bilimi gibi sosyal ve davranış bilimleri alanında bu sene en az 60 bin gencimiz mezun olacak. İnşaat ve mimarlıkta 20 bin mezun, eğitim bilimlerinden 60 bin mezun, mühendislik alanında ise 75 bin mezun. Bu gençlerin nasıl bir kariyer yolu olacak, dahası gelirlerini nasıl elde edecekler? Hükümetin bu sorulara verecek bir cevabı bulunmuyor. Onlar yıllardır bina dikerek ‘işte üniversite kurduk’ demekle meşgullerdi.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.