Van’da İşkence ile Gözaltına Alınan Gencin Hastalık Raporu Ortaya Çıktı

0
596

Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin tepkiler ve protesto eylemleri devam ederken, eylemler sırasında polisin protestoculara yönelik sert şiddeti de artarak sürüyor.

Van’da, dün gerçekleştirilen kayyum protestoları sırasında bir kıraathanede polislerin işkence ederek gözaltına aldığı gencin görüntüleri sosyal medyada tepki topladı.

İsminin Fırat Koç olduğu öğrenilen gencin psikotik bozukluğunun olduğu ve bu nedenle askerlikten de muaf tutulduğu ortaya çıktı.

Gördüğü işkencenin ardından gözaltına alınan Koç’un Asayiş Şube Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

Yaşanan polis şiddetine ilişkin Van Barosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Baromuz, kayyum atamaları sonrasında yapılan protestolar esnasında emniyet güçleri tarafından kullanılan orantısız güç, işkenceye varan darp olaylarının takipçisi olup, görüntülerdeki kişinin ölümüne kast edilmek suretiyle gözaltına alınmasına yönelik suç duyurusunda bulunacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan olayla ilgili yazılı açıklama yapan Van Valiliği, uygulanan şiddeti kabul ederken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Valiliğin açıklamasında, “İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan Başkan Vekilliği görevlendirilmesini protesto etmek için toplanan ve kanunsuz eylem yapan gruplar için görevlendirilmiş Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli personele, bekleme yaptıkları Van il merkezi Yüzbaşıoğlu Sokak’ta bir şahıs tarafından demir tabure ile saldırıda bulunulmuştur. Saldırı sonucu bir polis memurumuz yüzünden, boynundan ve kolundan yaralanmıştır. Saldırıda bulunan şahıs kovalamaca sonucu zor kullanılarak yakalanmıştır.” denildi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.