Van’da kurtarma ekiplerinin üzerine de çığ düştü: Çok sayıda ölü ve yaralı var

0
144

Dün Van Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde üzerine çığ düşen minibüste bulunan ve hala ulaşılamayan 2 yolcuyu arama çalışmaları sürerken, arama yapan ekibin üzerine de çığ düştü.

Olay sonrası açıklama yapan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı.” dedi.

AFAD’dan yapılan açıklamada ise çığ düşmesi sonrası 26 kişinin yaşamını yitirdiği, 53 kişinin de yaralandığı bildirildi. Hayatını kaybedenlerin 8’i jandarma, 3’ü güvenlik korucusu, 3’ü itfaiye eri ve 9’unun sivil vatandaş olduğu belirtildi.

Çığ altında kalıp yaralı kurtarılan Van AFAD müdürü Osman Uçar yaptığı açıklamada, “200 kişi çalışıyorduk. Allah’tan kısa süre önce alanı boşaltmıştık, vatandaşları çıkarmıştık ince arama için.” dedi.

Öte yandan bölgede incelemelerde bulunduğu sırada çığ düşen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın çığ altından yaralı kurtarıldığı ve hastaneye sevk edildiği belirtildi.

Ayrıca bölge için üçüncü çığ uyarısı da yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.