Van’da neler oldu? İki vatandaşın helikopterden atıldığı olaya dair ayrıntılar gelmeye başladı

0
240

Van’ın Çatak ilçesinde işkenceye uğradıklarını ve helikopterden atıldıklarını ifade eden iki vatandaşı, hastahane raporlarları da doğruladı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Cemil Uğur’un haberine göre, gözaltında işkence gören ve Servet Turgut’la birlikte helikopterden atıldığı hastane raporlarına yansıyan Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban, olay günü askerlerin köy meydanında kendilerine diz çöktürdüğünü ve ölümle tehdit ettiklerini belirtti.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de Servet Turgut’la birlikte gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olduğu ve helikopterden atıldıkları ortaya çıkan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) dün taburcu edildi. Aynı baskında gözaltına alınan 7 çocuk babası Servet Turgut (55) ise, halen yoğun bakımda tutuluyor. Her iki varandaşın aileleri, hastane önünde bekleyişlerini sürdürürken, avukatları işkence uygulayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Şiban ve Turgut’un yakınları olayın yaşandığı günü anlattı.

Hafıza kaybı yaşayan Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban, kardeşinin Mersin’de esnaflık yaptığını ve yaz aylarında mahalleye geldiğini belirtti. Mahallede 6 ev olduğunu ve daha önce yetkililerden aldıkları izin üzerine mahallelerine dönüş yaptıklarını kaydeden kardeş Şiban, “Köye gideceğimizi söyledik. Onlar da hiçbir sıkıntı olmadığını ve köye dönüşlerin ‘serbest’ olduğunu söylediler. Her yıl mayıs ayında köye gelip 5-6 ay kalıyoruz. Bu sürede tarlalarımızı ekiyoruz. Kışa yakın Mersin’e gidiyoruz” diye belirtti.

Olay günü mahalleye uzak noktalarda çatışma seslerinin geldiğini anlatan Şiban, şunları ifade etti: “Keşif sonrası askerler indirildi. O gün yaylalara gitmedik. Sadece Servet Turgut tarlasına gitti. Sonrasında helikopter köyün ortasına iniş yaptı ve askerler bizi çağırdı. Meydanda diz çöktürdüler. ‘Buraya terörist gelmiş’ dediler. Biz de ‘bilmiyoruz ve görmedik’ dedik. Yetkililerden biri, ‘Neden bilmiyorsunuz. Bizim acımız var, içimiz yanmış’ dedi. Kimlik istediler. Kimliklerimizi alıp, ‘Biz köyden gidene kadar burada diz çökeceksiniz, gittikten sonra ayağa kalkacaksınız’ dedi.”

Askerlerin akşam saatlerinde bir kez daha mahalleye geldiğini ifade eden Şiban, sonrasında yaşananları ise şöyle anlattı: “Servet Turgut’u köy meydanına getirdiler. Osman Şiban’nın kim olduğunu sordular. Osman da kendisini gösterdi. Osman’ı da Servet’in yanına götürdüler. Kimlik istedikten sonra ikisini de götürdüler. Arkalarından gittik. Yetkili birisi, bize silahı doğrultarak, siz gelmeyin, gelirseniz sizi tararız’ dedi. Onları köydeki tepeye götürdüler. Biz de Servet’in samanlığının bulunduğu yere gittik. Osman ve Servet’i yaka paça helikoptere attılar. Ayakkabıları ve şapkaları orada kaldı. 3 gün boyunca onlardan haber alamadık. Köyde telefon şebekesi yoktu.”

“İki gün sonra haber verebildik”

2 gün sonra şebekenin çektiği bir yere gittiklerini ve akıbetlerinin öğrenilmesi için yakınlarına haber verdiklerini dile getiren Şiban, “Biraz vakit geçtikten sonra haber verdiler. Van’da çok ağır durumda olduklarını, öldüresiye dövüldüklerini ve darptan dolayı yoğun bakımda olduğunu söylediler. Durumu bu şekilde öğrendik. Durumları hiç iyi değil. İşkence ve aldıkları darbelerden dolayı her tarafları morluk içinde. Adaletsizce ve hukuksuzca muamele edildi. Yetkili kim varsa bize sahip çıkmalarını istiyoruz. Halk bize sahip çıksın ve sesimizi duysun” diye seslendi.

Turgut’un sağlık durumu

Yoğun bakımdaki Turgut’un oğlu Hüseyin Turgut ise, babasının hayati tehlikeyi atlatmadığını söyledi. Köylerinin 90’lı yıllarda askerler tarafından boşaltıldığını belirten Turgut, “Göç etmek zorunda kaldık. Mersin’e taşındık. Babam 2005’e kadar Mersin’de esnaflık yaptı. Babam sonradan Van’a geldi. Burada arazilerimiz var. 2015 yılına kadar arazilerimizde ekim yaptı ve hayvancılıkla uğraştı” diye konuştu.

Her tarafında kırık var

Babasının sağlık durumuna dair bilgi veren Turgut, şunları söyledi: “İşkence edilmiş ve helikopterden atıldığı hastane raporunda var. Göğüsün sağ tarafında 7, sol tarafında ise 4 kaburgası kırılmış. Beyinde 2 yerde ciddi kanama var, akciğerinde çok büyük yırtılmalar, yırtılmadan dolayı göğsünde kan toplanmış. Her iki gözündeki elmacık kemiklerinde kırılma, parmak, el, kol, ayakları ve tüm kemiklerinde kırılmalar var.”

“Cezalandırılmalarını istiyoruz”

“Babamın suçsuz olduğunu herkes biliyor” diyen Turgut, şöyle devam etti: “Gözaltına alındığı yetmiyormuş gibi işkence edilip hastaneye bırakmışlar. Bir tarım işçisinden ne istiyorsunuz? Bir tarım işçisinin ne suçu olabilir ki? Yaylalarına gitmek suç mu? Soruşturmanın hızlandırılması ve bunu yapanların cezalandırılmasını istiyoruz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.