Vatandaş geçmediği köprü için milyarlar ödedi: Osmangazi Köprüsü’ne 1 milyar 750 milyon “garanti” ödemesi

0
156

Vatandaş bir yandan ekonomik krizle mücadele ederken, bir yandan da geçmediği köprülerin, yolların parasını cebinden ödüyor. Yap-işlet-devret projeleriyle inşa edilen köprü ve otoyolların geçiş ve kullanım garantisi vaad edilen sayıyı bulmayınca ödemeler halkın cebinden yapıldı.

Koronavirüs salgın tedbirleri kapsamında Mart ile Haziran ayları arasında şehirlerarası geçişlerin kısıtlanması sebebiyle paralı köprü ve otoyollardan araç geçişi olmadı. Ancak geçiş garantili bu yolların sayaçları işlemeye devam etti. Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu işleten Otoyol AŞ ortaklığına 2020 yılının ilk yarısında beklenen geçiş sağlanamadığı için 1 milyar 750 milyon lira “garanti” ödemesi yapıldığı ortaya çıktı.

Osmangazi Köprüsü yap-işlet-devret usulüyle 22 yıl boyunca Otoyol AŞ tarafından işletilecek. Karşılığında ise şirkete araç başına 35 dolar artı KDV bedelle yıllık 14 milyon 600 bin adet araç geçiş garantisi bulunuyor. Buna karşılık otomobiller için köprüden geçiş bedeli 117,9 TL ile garanti bedelinin altında. Adı geçen Otoyol AŞ adlı şirket, ülkede yapılan birçok mega projenin yürütücüsü durumunda.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.