“Yanında mahremi olmadan kadınların 90 km’den fazla yol gitmesi sakıncalıdır.”

0
754

Kadın ve çocuklarla ilgili skandal açıklamalarıyla gündeme gelen ve birçok kesimin tepkisini çeken Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu sefer de kadınların araba sürmesinde sakınca buldu.

Sosyal medyada takipçisi bir kadından gelen “Ehliyet alsam araç kullansam günah mı olur?” sorusuna yanıt veren gerici Nurettin Yıldız, kadınların araba sürmesinin “ahlaki sıkıntı” yaratabileceğini iddia ederek, “yanlarında mahremleri olmadan” kadınların 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının haram olduğunu söyledi.

Yıldız yaptığı açıklamada, “Diyoruz ki araç kullanmanın kadını erkeği olmaz. Eğer bir toplumda bir örfte kadınlar araç kullanıyorlarsa erkekler gibi kullanırlar. Ama araba kullanmanın kadına ahlaki bir risk getirme ihtimali olan bir ortam söz konusuysa, savaş ortamı gibi, devletin otorite zafiyeti gösterdiği bir bölge olması gibi bir sıkıntı varsa bu kadının zaten kendi iffetiyle ilgili düşünmesi gereken, can sağlığı ile ilgili düşünmesi gereken bir mesele.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında kadınların 90 km’den fazla yol gitmesinin peygamber tarafından yasaklandığını söyleyen Yıldız, “Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km’den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km’den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadında olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. İstanbul’dan Bolu’ya bir hanımefendi araç kullanarak, veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez.” dedi.

Gerici Nurettin Yıldız’ın açıklamaları sosyal medyada tepki topladı.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.