Yargıtay, ÇHD’li avukatlar için kararını verdi: Ebru Timtik’in cezası da bozuldu

0
223

Yargıtay, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ölüm orucu eyleminin ardından yaşamını yitiren Ebru Timtik, Barkın Timtik, Ezgi Çakır hakkında verilen cezaların bozulmasına hükmetti. Aralarında 208 günlük ölüm orucu eylemini noktalayan Aytaç Ünsal’ın da bulunduğu 14 avukat hakkındaki hapis cezası kararları ise onandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “örgüt üyeliği ve örgüte yardım” suçlarından haklarında 3 yıldan 18 yıla kadar hapisleri istenen avukatlarla ilgili kararında, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ölüm orucu eyleminin ardından hayatını kaybeden Ebru Timtik, Barkın Timtik, Ezgi Çakır hakkında verilen cezaların bozulmasına hükmedildi.

Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Ezgi Çakır’ın tahliyesini yerel mahkemeler belirleyecek. 208 günlük ölüm orucu eylemini noktalayan Aytaç Ünsal ile ÇHD’li avukatlar Özgür Yılmaz, Behiç Aşçı, Şükriye Erden, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen, Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir hakkında ise yerel mahkeme ile istinafın verdiği kararlar onandı.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan söz konusu karara ilişkin ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağı bildirildi. Hukuksuz karara ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından dosyamız hakkında verilen karar ile 14 avukat arkadaşımız hakkında verilen cezalar onanmıştır. Tüm dünyanın tanıklık ettiği hukuka aykırı bu cezaların onanması hukuksuzluğun, yasa tanımazlığın geldiği son noktayı göstermektedir. Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.