Yaşamını yitiren KHK’lı bir öğretmen daha işe iade edildi

0
127

15 Temmuz sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan KHK’larla ihraç edilen ve yaşamını yitiren bir öğretmen daha yeniden görevine iade edildi.

Eğitim Sen’li Mehmet Nasır Sönmez, Çorlu Anadolu Lisesi’nde müdür yardımcısı olarak görev yaparken 2016 yılında 686 Sayılı KHK ile ihraç edildi.

Sönmez ihraç sonrası servis şoförlüğünden, fabrikada işçi olmaya kadar çok sayıda işte çalıştı. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na yaptığı işe iade başvurusunun kararını beklerken 7 Kasım 2020’de 5’inci kattaki evinin balkonundan kazayla dengesini kaybederek yere düşüp yaşamını yitirdi.

Aradan geçen 2 buçuk ay sonra, 15 Ocak’ta OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, Mehmet Nasır Sönmez ile ilgili kararını vererek başvuruya ‘olumlu’ yanıt verdi ve işe iade kararı aldı.

Sönmez’in yiğeni Lütfü Sönmez BirGün’e açıklama yaparak, “Biz göreve iade edileceğini biliyorduk. Bu insan gözü açık şekilde vefat etti, mücadelesini vere vere, sıkıntı çeke çeke vefat etti. Servis şoförlüğü yaptı, bir ara da fabrikada çalıştı. Bazen boş kaldı, çalışamadı. Kredilerini ödeyemedi, kredileri olduğu gibi duruyor. Bu karar verilmeden önce de öfkeliydik, bu karardan sonra da öfkeliyiz. Haksız yere işinden edildi, peşini bırakmayacağız.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.