“Yazın bunu 3 sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla, barolar saldırı ve baskılara direnmeye devam ediyor hala!”

0
62

AKP’nin Avukatlık Kanunu’nu değiştirmek ve baroların yapısına müdahale ederek etkisizleştirmek için hazırladığı ve bugün Meclis’e sunduğu “çoklu baro” yasa teklifine karşı, İstanbul Barosu öncülüğünde Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, “Savunma mitingi” yaptı.

12.30’da başlayan miting öncesinde Çağlayan Adliyesi’nin çevresi polis ablukasına alındı. Mitingin yapılacağı meydan demir barikatlarla kapatılırken, çevrede ise çok sayıda polis konuşlandırıldı.

Mitingin başından itibaren polisin engellemelerine rağmen binlerce kişi alana girerek, hep bir ağızdan “Hak, hukuk, adalet”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Feyzioğlu istifa!” sloganlarını attı.

Mitingde konuşan İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, meslektaşlarına seslenerek şunları söyledi:

”Biz avukatız, biz boyun eğmeyiz, bedelse eğer bu işin sonu, bedel de ödemeyi biliriz biz. Adliyelerde suça sürüklenen savcı ve hakim görmek istemiyoruz.

Yazın bunu bugün buraya, yarın öbür gün çıkar ortaya, bu bir FETÖ projesidir, FETÖ projesi niteliğindedir bu. Yazın bunu 3 sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla, barolar saldırı ve baskılara direnmeye devam ediyor hala.

Bağırmak ve haykırmak istiyorum, barolarımızın Ankara’ya girişi engellendi, girişi! Avukatlar eğer kendi haklarını arayamazlarsa halkın haklarını hiç arayamaz dedik. Ankara’daki o barikatlar sizler sayesinde, basın ve halkın gücü sayesinde açıldı, bunu biliyoruz.

Bunların yapmak istediklerini 1980 darbecileri İstanbul Barosu’nun kapısına mühür vurarak yaptığını sandı. Kırdık attık o mührü, savunmaya kilit vurulmaz demiştik, bugün yine aynı noktadayız. Eğer kriz ve bunalım zamanlarında, yargı tehdit altındaysa barolar sonuna kadar mücadele edecektir. Bu mücadele baroların genetik kodudur.

Sadece kamuya mâl olmuş davaları değil, hiç konuşulmayanları konuşalım dedik. Bunun çözümünü ‘çoklu baroda’ buldular, sizi parçalayacağız dediler!

Teklifin geçmemesi için demokratik haklarımızın hepsini kullanacağız. Sandılar ki böyle yaparsak avukatları sustururuz. Ama bilmedikleri bir şey var. Yargı bağımsızlığı için, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Savunma hiç susmadı, asla susmayacak!”

Miting, Durakoğlu’nun konuşmasının ardından baroları etkisizleştirme çalışmalarına karşı avukatların mücadeleye devam edecekleri sözü ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.