Yeni Şafak Yazarından Tecavüzcü Tarikatları Aklama Çabası

0
490

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ergün Yıldırım, çocuk istismarları ve tecavüzlerle gündeme gelen cemaat ve tarikatları aklamaya çalışarak, tamamen serbest olması gerektiğini savundu.

“Oğlancı-lezbiyen gösterisinden tarikatları karalama kumpanyasına” başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısında, LGBTİ yürüyüşlerini hedef alarak tarikatların yaygınlaşmasını isteyen Yıldırım, “Daha bir iki ay önce Türkiye oğlancılar ve lezbiyenlerle çalkalanıyordu. CHP ve HDP belediyeleri eşliğinde bütün Türkiye oğlancıların ve lezbiyenlerin hakları için sokaklara dökülmüştü.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım nefret suçu içeren yazısında, “‘Gönüllü ibnelik’ ve ‘gönüllü gayri meşru cinsellik’ için Türkiye’yi ayağa kaldırmışlardı. Kadına yönelen şiddeti önlemek üzere hazırlanan bir metin, bunların manifestosuna dönmüştü. Şimdi bunun yerine cemaatler ve tarikatların tecavüzü gündeme taşındı. Türkiye oğlancılara ve lezbiyenlere özgürlüğü tartışırken, cemaatleri-tarikatları mahkûm etme paradoksunu kaldıramaz.” diyerek tarikatlarda yaşanan istismarları aklama çabasına girişti.

Tekke ve zaviyeler kanununun yeniden gözden geçirilerek tarikat ve cemaatlerin serbest olmasını isteyen Yıldırım, “Cemaat ve tarikatlar tamamen serbest olmalı. Tekke ve Zaviyeler Kanunu revize edilmeli. Din eğitimi hem sivil/gönüllü hem de resmiyette devam etmeli. Vatandaş tercih seçeneğine sahip olmalı. Cemaatler, sivil din eğitiminin tarihsel birikimleriyle var olan kurumlar. Bunları yasaklamak yerine ıslah etmeliyiz. Onları yeni düzenlemelerle hem denetlemeli hem de özgürce çalışmalarına imkân vermeliyiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.