Yeni Yargı Paketinde Konuşulan “Çocuk İstismarında Evlilik Affı”na Göre İstismarcılar “Mağdur”

0
644

Daha önce kamuoyu tepkisiyle iki kez geri çekilen ve hazırlanan ikinci yargı paketi taslağında yer alan “Çocuk istismarında evlilik yoluyla af” düzenlemesi yeniden gündeme getiriliyor.

Düzenlemeye göre, çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkı 10’un üzerinde değilse ve evlendirilirlerse verilen ceza ertelenebilecek. 2016 ve 2018 yıllarında özellikle kadınların tasarıya itiraz etmeleri sonucu ertelenen taslak üçüncü kez gündeme alınmış durumda.

2016 yılında dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, istismar ettiği çocukla evlendirilmiş ancak ceza aldığı için hapiste olan erkekler dolayısıyla 3 bin ailenin “mağdur” olduğunu belirtmiş, 2019 yılında da bu rakamın artarak 10 bini bulduğu ifade edilmişti.

Konuyla ilgili CHP ve HDP’nin “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK)” üyeleri Evrensel Gazetesine açıklamalarda bulundu.

CHP Milletvekili ve komisyon üyesi Candan Yüceer mağdur sayısı tartışmasını eleştirerek, “Bu işi sulandırmaktan başka bir fayda sağlamıyor. Gerçek mağdurlar, çocuk yaşta evlenmek ve kendisi çocukken çocuk sahibi olmak zorunda kalanlardır. Bunun yarattığı psikolojik travmadan daha büyük bir mağduriyet olamaz. Unutmayalım ki, evlendirilen çocuk eğitimden kopuyor. Meslek sahibi olamıyor. İlerleyen yıllarda çalışma hayatına katılamıyor. Ev içi şiddete karşı yalnız ve çaresiz kalıyor. Gerçek mağduriyet budur ve bu durumda on binlerce mağdur vardır.” dedi.

İkinci yargı paketiyle tekrar gündeme getirilen düzenlemenin yasalaşmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Yüceer, “Bu yaklaşım, çocuk evliliklerini meşru kabul eden, kız çocuklarının haklarını yok sayan, istismarın cezasız bırakılmasını isteyen çarpık ve çürümüş bir zihniyetin ürünüdür. En başta anne-babalar olmak üzere, vicdan sahibi her yurttaşın, bu düzenlemeye karşı sesini yükselteceğini düşünüyorum. Bu ülkenin onur ve vicdan sahibi yurttaşları, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına karşı bir kez daha kenetlenecek, bu çağdışı anlayışın hortlatılmasına izin vermeyecektir.” diye konuştu.

HDP Milletvekili ve KEFEK üyesi Züleyha Gülüm ise var olan yasayı hatırlayarak şunları söyledi:

“Mevcut yasaya göre 15 yaşında üstündeyseniz şikayet olmadığı sürece sanık cezalandırılmıyor. Dolayısıyla söz konusu yasadan yararlanacak olanlar 15 yaşın altındaki çocuklara yönelik tecavüz suçlarını işleyenler. 16 yaşında olan çocuklar mahkeme kararıyla 17 yaşında olan çocuklar ise ailenin rızasıyla evlendirilebiliyor. 15/16 aralığında ise tecavüz suçunun yargılama konusu olabilmesi için şikayet olması gerekiyor. Dolayısıyla evlilik durumu söz konusuysa bu koşullarda zaten şikayet olmadığı için sanık erkeğin yargılanması da cezaevinde olması da mümkün olmuyor. Bu anlamıyla baktığımızda aslında bir mağduriyet durumu da söz konusu değil. İktidarın yapmak istediği özellikle 15 yaş altı çocuklara yönelik tecavüz suçlarında evlilik gerekçesiyle af getirmek yani tecavüzcüleri cezadan kurtarmak.” 

Yasa tasarısının aynı zamanda çocuk tecavüzlerinin önünü açacağını ifade eden Züleyha Gülüm, taslaktaki “10 yaş farkı” düzenlenmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“15 yaş altı bir çocuğun evlilik gibi bir konuda rızası söz konusu değil. Biliyoruz ki çocuklar ya şiddet baskı yoluyla ya da ekonomik zor yoluyla rızaya zorlanırlar. Tecavüzden kurtulmak isteyen sanıkların çocukları ve ailesini evliliğe zorlamaları da ayrı bir gerçeklik. Çocukları bu tehdit mekanizmasından koruyacak hiçbir devlet güvencesi olmaması da çocukların tecavüzcüsüyle evlenmesini mümkün kılacaktır.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.