Yeni yönetmeliğe göre, Erdoğan istediği alanı orman olmaktan çıkarabilecek!

0
128

Orman Kanunu’na bağlı olarak yürürlüğe giren yeni kararla birlikte ormanlık alanların sınırlarını AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek. Böylece Erdoğan istediği alanı, orman olmaktan çıkarabilecek.

Orman Kanunu’nu kapsamında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla  yeni kararlar yürürlüğe girdi. Yönetmeliği giren yeni kararlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, istediği araziyi ormanlık alan statüsünden çıkarabilecek.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan 06 Ocak 2021 tarihli kararda “6831 Sayılı Orman Kanunu’nun Ek 16’ncı Maddesi Kapsamında Orman Sınırları Dışına Çıkarma İşlemlerine ilişkin Yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ek 16’ncı maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi. Yönetmelik hükümlerini yerine getirme yetkisi ise Cumhurbaşkanı’na verildi. Buna göre Cumhurbaşkanı, istediği alanları orman sınırları dışında gösterebilecek. 

Orman sınırları dışında gösterilebilecek alanlar ise şöyle belirtildi: 

-Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler. 

-7139 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 28/4/2018 tarihi itibari ile üzerinde yerleşim yeri bulunan yerler. Yerleşim yeri oluşturulması uygun olan taşlık, kayalık, verimsiz ve fiilen orman vasfı taşımayan yerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.