Yeşil Yol durduruldu, Havva Ana kazandı

0
190

Karadeniz’de yaylaları yok edeceği gerekçesi ile protesto edilen ve Havva Ana lakaplı Rabia Bekar’ın protestoların sembolü olduğu Yeşil Yol adlı proje, Danıştay tarafından durduruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2016 yılında onayladığı, ‘Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin planlama bölgesini etkileyen çevre düzeni planı revizyonu’ Danıştay tarafından durduruldu.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu,  Karadeniz’deki 8 şehrin yaylalarını birleştirecek 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol projesinin durdurulma gerekçesi olarak, yaylaların varlığının yok edileceğini ileri sürdü.

Bu projenin gerçekleşmesi ile birlikte 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezlerinin oluşturulması planlanıyordu.

Proje, bölge halkının büyük direnişiyle karşılaşmış, neredeyse tüm Türkiye gerçekleşecek çevre katliamına karşı çıkmıştı.

Protestoların sembol ismi olan Havva Ana lakaplı Rabia Bekar iş makinalarının önüne oturarak, ”Devlet nedir? Devlet yok halk var. Kimdir devlet? Devlet bizim sayemizde devlettir. Ben halkım” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.