Yıllarca türbe sanılarak adak adanan yer Yunan savaşçıya ait mezar çıktı

0
130

Muğla’nın Marmaris ilçesinde vatandaşların yıllardır türbe sanarak adaklar adadığı yerin, Yunan bir mitolojik savaşçıya ait Piramit Mezar olduğu ortaya çıktı.

Hydas Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan ve 2 bin 300 yıl önce yapıldığı belirlenen Piramit Mezar’ı yöre sakinleri yıllarca Cağ Baba türbesi kabul ederek, ziyaret edip dualar etti.

Yaklaşık 500 metre yürüyerek çıkılan mezarın olduğu bölgede yaşayan yöre sakinlerinden 75 yaşındaki Yaşar Aydoğan, “Biz çocukluğumuzdan beri oraya gider dualar ederdik, türbe sanıyorduk kral mezarı çıktı. Çok kazdılar oraları içini yıktılar, üzerinde yazı falan da yok birileri geliyor bir şeyler anlatıyor biz de onlardan öğreniyoruz.” dedi.

Yüksekliği 6 metre olan mezarın girişinin üzerinde olan kirişte silinmek üzere olan 8 Yunanca satırda yazılanların Türkçesi tercümesinin şöyle olduğu belirtildi: “Siz beyaz dişli hayvanlar bu temiz yerde durun. Ben en yüksek yerde durup bir hainin gelmemesi ve zarar vermemesi için nöbet tutacağım. Çünkü bu savaşta ölmüş Diagoras adlı bir adamı adının babasının Aristomacha koyduğu tanrıçaya benzer karısının mezarıdır. O mükemmel çocukları ve iffetli fikirleriyle bilinirdi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.