Yine restorasyon rezaleti: Tarihî kuleye demir merdiven yaptılar

0
95

Trabzon’da bulunan tarihi Ayasofya Müzesi’nin doğal yapısı uygunsuz restorasyon çalışmalarıyla bozuldu. Yapılan çalışma sonrası müzenin bahçesinde bulunan tarihi çan kulesine yapılan demir merdivenler tepki çekti.

Tamamlanan restorasyon çalışmalarını görmek için Ayasofya’nın bahçesine giden CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Bu kulenin dış cephesinde merdiven yoktu, bu tarihi binayla bu ucube demir yığınının ne ilgisi var? Hiç yakışmış mı buraya? Eğer merdiven lazımsa kulenin içinden görünmeyen yerde yapılsın, dış cephede değil. Hangi akıl yaptı bunu, gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.” dedi.

“Bunun sorumluları çıkıp, bu rezaletini izah etmelidir, bunun adı restorasyon değil rezalettir” diyen Kaya, “Bu yapı Trabzon’un en önemli tarihi ve turistik eserleri arasındadır, bu tarihi bina insanlık mirasıdır. Dünyanın bir ucundan insanlar kalkıp Ayasofya Müzesi’ni gezmeye, görmeye geliyorlar. Dış cepheye koyulan demir merdiven rezaleti yetmemiş gibi bir de en görünür yere, bahçeye bir jeneratör koymuşlar. Jeneratörü koyacak başka yer bulamadınız mı? O jeneratör görünmeyen bir yere koyulamaz mıydı? Yapılan iş hiç hoş olmamış.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.