YKS’nin ilk oturumu sona erdi: Sosyal mesafeye dikkat edilmedi, öğrencilerin ateşi ölçülmedi, ‘önlem’ olarak ıslak mendil verildi!

0
157

YKS sınavının bugünkü ilk oturumu olan TYT sona erdi. Öğrenciler koronavirüs önlemlerinin eksik kaldığını aktardı. Sınavda sosyal mesafeye önem verilmediği, binaya girişlerde kimsenin ateşinin ölçülmediği ve “önlem” diye öğrencilere ıslak mendil dağıtıldığı kaydedildi.

Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını etkisi altında yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erdi.

Bilim insanlarının ve yurttaşların sınavın ertelenmesi için yaptığı tüm uyarılara ve itirazlara rağmen gerçekleştirilen sınavın ardından, salgına karşı alınan tedbirlerin yeterli olmadığı ifade edildi.

2 milyon 437 bin 119 adayın katılımıyla düzenlenen sınavda okul girişlerinde ateş ölçümü dahi yapılmazken, 20’den fazla öğrenci ve 2 gözetmen sınıfta 3 saat boyunca aynı havayı soludu. Ayrıca sınav salonlarında sıralar arasında mesafe olmadığı da eklendi. Sınavın sona ermesinin ardından okul çıkışlarında yığılmalar meydana gelirken, sosyal mesefa kurallarına da uyulamadı. Bazı okullarda ise salgına karşı alınan tedbir amacıyla ‘ıslak mendil’ dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.