YSK’nın Takvimi Netleşti

0
472

Yüksek Seçim Kurulu’nun 4’e karşı 7 oyla 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye seçim sonuçlarını iptal etmesinin ardından 23 Haziran’da yapılacak seçimlerin takvimini netleştirdiği duyuruldu.

23 Haziran için seçim takvimi belli oldu. YSK’nın açıkladığı takvime göre seçim süreci 11 Mayıs’ta başlıyor. 20 Mayıs’ta sandık kurulu asil ve yedek üyeleri belirlenecek. 21 Mayıs’ta ise sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi seçime katılan siyasi partilere talepleri halinde verilmeye başlanacak.

Öte yandan 23 Haziran’da yapılacak seçimlere ilişkin esasların da belirlendiği duyurulmuştu. YSK, talep etmeleri halinde siyasi partilere sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesini verme kararı aldığını söylemişti. Sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi daha önce siyasi partilere verilmiyordu.

Kararlaştırılan esaslar şu şekilde oldu:

-Seçime katılabilecek siyasi partiler yeniden tespit edilmeyecek. 31 Mart seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.

-Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacaklar. Ancak; ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar İstanbul İl Seçim Kurulunun belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek. 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan seçime bağımsız aday olarak katılanların bu seçime de katılabilecekler.

-Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart seçim için uygulanan esasların aynen uygulanacak. 31 Mart’ta yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş olan sandık seçmen listelerinin yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.

-31 Mart’ta yapılan seçimden sonra ortaya çıkan silah altında bulunan erler ve askeri öğrenciler, cezaevinde hükümlü bulunanlar, kısıtlı ve kamu hizmetinden yasaklı olan seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtlarına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek. İstanbul ilinde yapılacak yenileme seçimlerinde seçmen kütükleri üzerinde değişiklik yapılamayacağından, cezaevinde bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanlardan, yerleşim yeri adresi İstanbul dışı olan veya ceza infaz kurumunu birinci adres olarak bildirenlerin seçmen listelerindeki kayıtlarına “oy kullanamaz” şerhinin düşülecek.

-Seçimlerde görevlendirilecek sandık kurulu başkanları, kamu görevlilerinden belirlenecek.

-Sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, seçime katılacakları ilan olunan siyasi partilere talepleri halinde verilecek, Sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi daha önce siyasi partilere verilmiyordu.

-Seçim takvimi, seçimi yönetecek olan İstanbul İl Seçim Kurulunca hazırlanacak. 23 Haziran yapılacak olan seçimde kullanılacak sandık seçmen listelerinin ve her bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı 31 Mart seçimi ile aynı olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.