Yüksek Enflasyonun Faturası Merkez Bankası Başkanı’na Kesildi: Murat Çetinkaya Görevden Alındı

0
815

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bugün çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevinden alındı. Çetinkaya’nın yerine yardımcısı Murat Uysal atandı.

Merkez Bankası atamayla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamanın tamamı şöyle:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlık Atamasına İlişkin Basın Duyurusu

06 Temmuz 2019 Tarihli  ve 30823 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına Murat Uysal atanmıştır.

Murat Uysal 9 Haziran 2016 tarihinden bugüne  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi.

Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada Bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti.

Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının  en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde  bir basın toplantısı düzenleyecektir.

Tanışma toplantısının yeri ve zamanı Bankamız tarafından  değerli basın mensuplarına duyurulacaktır. Başkan Murat Uysal’ın özgeçmişine buradan ulaşılabilmektedir.”

Atamayla ilgili İngiliz haber ajansı Reuters da bir haber yayınladı. Haberde “Ekonomik durgunluk, para biriminin değerinde sürekli yaşanan değişiklik ve yüksek enflasyon karşısında, hükümet ve Merkez Bankası arasındaki fikir ayrılıkları derinleşirken, Türkiye, Merkez Bankası Başkanı’nı Cumartesi günü görevden aldı.” ifadeleri kullanılıyor.

Murat Uysal Kimdir?

Murat Uysal 2007-2011 arası Halk Bankası’nda Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanlığı, Kasım 2011-Haziran 2016 arasında da yine Halk Bankası’nda hazine yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştü.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.