Yurtdışından Türkiye’ye gelenler artık yurtlarda karantinaya alınmayacak

0
86

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, yurt dışından Türkiye’ye gelenlere uygulanan öğrenci yurtlarında 14 günlük karantina uygulamasında değişikliğe gidildiğini belirtti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, “Yurt Dışından Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar” başlıklı bir yazı yayımlayarak artık yurt dışından Türkiye’ye gelecek olanlara uygulanacak yeni uygulamalara ilişkin bilgiler verdi.

Yayımlanan yazıya göre, artık 14 günlük öğrenci yurtlarında karantina uygulaması yapılmayacak.

Türkiye’ye son 14 gün içerisinde giriş yapanlar için yurtlardan çıkışlar 23 Mayıs’a kadar tamamlanacak.

Yurt dışından bundan sonra gelen kişiler havaalanlarında belirlenen alanlarda yapılan muayeneleri sonrasında eğer risk ya da semptom görülmüyorsa, evde kendi kendilerine karantina uygulayacak ve aile hekimleri tarafından takipleri yapılacak.

Evde karantinaya girecek olanlar bunun için bir form imzalayacak. 14 gün kuralına uymayan kişilere ise 3 bin 150 lira para cezası uygulanacak. Aynı zamanda başkalarının sağlığını da tehdit ettiği gerekçesiyle idari yaptırımı olacak, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.