Paramaz Kızılbaş’ı Sevgi ve Saygıyla Anıyoruz!

0
1451

Bundan tam 5 yıl önce Rojava’da barbar terör örgütü IŞİD’e karşı Kobane savunması sırasında Suphi Nejat Ağırnaslı (kod adıyla Paramaz Kızılbaş) yoldaş yaşamını yitirdi.

22 Eylül 1984 tarihinde Aydın’ın Söke ilçesinde ilerici bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Paramaz, kısa sayılabilecek ömrüne mücadele adına birçok anı sığdırmayı başardı. Lise yıllarına kadar Almanya’da geçen yılların ardından devrimci mücadele için üniversite eğitimini Türkiye’de devam ettirmeye karar verdi.

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünde başlayan üniversite süreci Boğaziçi’nde devam etti ve aynı üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bir yandan eğitimini sürdürürken öte yandan da mücadeleden geri durmuyordu. 2011 yılında yazdığı yüksek lisans tezine de konu olan Tuzla Tersanesi işçileriyle dayanışma eylemleri organize etmeye çalıştı. Ayrıca, birçok defa KCK operasyonlarında gözaltına alındı.

Ağustos 2014’e gelindiğinde Kobane’ye IŞİD karşıtı savunmaya omuz vermeye gitti. Yakın arkadaşlarına İspanyolcasını geliştirmek için Kosta Rika’ya gittiğini söylemişti. Onun için Kobane enternasyonalist devrimciliğin merkeziydi. Ve tarih 7 Ekim 2014’ü gösterdiğinde YPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yaşamını yitirdiği açıklandı. Aslında Paramaz’ın 5 Ekim tarihinde yaşamını yitirdiği ancak hayatta olma ihtimaline karşın 2 gün beklendiği ifade edildi.

Paramaz Kızılbaş, Türkiye sosyalistleri açısından yaşamından ders alınacak yoldaşlarımızdandı. Devrimciliğin alabildiğine değersizleştirmeye çalışıldığı, mücadele yerine bireyci ve kariyer meraklısı insanlar yaratılmaya uğraşıldığı mevcut kapitalist sistemde, Paramaz’ın kararlı ve militan duruşu bugünden yarına bizler için rehber niteliğindedir. Ölümünün 5. yılında onun militan ve direnişçi duruşunu sahiplendiğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

Paramaz şahsında yitirdiğimiz tüm yoldaşların anısına saygıyla…

Odak Dergisi 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.