10 Ekim Katliamının Üzerinden Üç Yıl Geçti

0
1276

Ankara tren garı önünde, 10 Ekim 2015’te düzenlenen ‘Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’ne yönelik IŞİD saldırısında 103 kişi hayatını kaybederken, 500’e yakın kişi de yaralanmıştı.
Katliamın göz göre göre geldiği sonraki süreçte açığa çıkmıştı.
Bırakın katliamla hesaplaşmayı, nerdeyse ölenlerin suçlandığı günler yaşandı.

Bugüne kadar, saldırıyla ilgili olarak yargılanan şüpheliler, yargılanmak şöyle dursun mağdur ailelerine ve avukatlarına yönelik fiziki saldırıya varan bir tutum içinde oldular.
Mahkemelerde kullanışlı katiller dışında kimse ‘yargılanmadı’.

Katliam öncesi aldığı istihbaratı görmezden gelenler, binlerce insanın biraraya geldiği alanda, yapılan ihbara rağmen hiçbir güvenlik önlemi almayanlar, patlamalar sonrasında yardım bekleyen insanlara gaz bombalarıyla saldıranlar, ambulansların sevkini geciktirenler…
Hiçbiri henüz “suçlu” görülmedi.

Sonradan anlaşılacağı üzere, devlet yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleşen bu saldırı, ülkedeki demokrasi ve özgürlük mücadelesine büyük bir yarayı açtı.
Aradan geçen üç yıl da acılarla yaşamayı öğretti kalanlara.

Bugün katliamın üçünce yılı nedeniyle Ankara tren garında yapılmak istenen açıklamaya yine polis müdahalesi oldu.
Aileler ve katliamı protesto etmek isteyenler darp edildi.
Evlatlarını, yakınlarını, eşlerini kaybetmiş insanlara bir kez daha aynı acıyı yaşattılar.

Açıktır ki, AKP iktidarı bu katliamı organize edenlerin etkin bir biçimde soruşturulmasını, katillerin bağlantılarının açığa çıkartılmasını ve soruşturmanın genişletilmesini istemiyor.
Saldırıya dair emniyet ve istihbarat birimlerine ulaşan ihbara rağmen alınmış herhangi bir önlem olmadığı çok açık.
Katiller, Suriye’deki bağlantılarına, daha önceki bombalı ve silahlı saldırılarla olan ilişkilerine, haklarında yapılmış ihbarlara, teknik ve fiziki takiplere rağmen engellenmemiş.
Sonuçta Ankara’da bu vahşi saldırıyı gerçekleştirdiler.
Soruşturma genişlerse işte bu suç ilişkileri, AKP ve Erdoğan iktidarının cihatçı katillerle olan ilişkisiyle beraber açığa çıkacaktır.

Üç yıl geçmesine rağmen Erdoğan ve AKP’nin emrindeki kolluk kuvvetleri, bugün hala 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerine saldırıyorsa, hala bu konu hakkında yazan, araştıran, söz söyleyen insanlar soruşturulup tutuklanıyorsa, sebebi işte bu korkudur!

Ancak gerçekler elbet bir gün açığa çıkacak, katiller yargılanacaktır.

Türkiye toplumunun Erdoğan ve AKP iktidarının zulmünü, baskıcı, hileli ve şaibeli yönetimini kabul etmediği çok açık bir gerçektir.

10.10.2018

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.