10 Ekim’de Oğlu Katledilen Babaya “Erdoğan’a Hakaret”ten Hapis Cezası

0
671

10 Ekim’de Ankara Garı’nda meydana gelen katliamda yaşamını yitiren Güney Doğan’ın babası Mustafa Doğan, katliamın ardından açılan davanın karar duruşmasında yaptığı konuşma nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 10 ay hapis cezası aldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Doğan, aldığı hapis cezası sonrası yaptığı açıklamada, “Ben bundan sonra da oğlum ve arkadaşlarının barış bayrağını adalet gelene kadar taşıyacağım.” ifadelerine yer verdi.

Katliamın ardından iki yıl süren mahkeme sürecinde travmaları tekrar tekrar yaşadıklarını belirten baba Doğan, karar mahkemesinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sürekli oğlumun o görüntüsü, konuşmaları, güler yüzü, insanlığa, insan oluşuna dair sözleri aklıma geliyordu ve kendimi her duruşmada kaybediyordum. Bu süre içerisinde her mahkemede fenalaşıyordum, sürekli dışarı çıkarılıyordum, müdahale ediliyordu. İki yıl boyunca biz bunları yaşadık. Son mahkeme Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’na alındı. Bu bizim öfkemizi daha da artırdı. Acı üzerine acı ekleyerek bize bunu yaşattılar.”

Mahkeme sürecinde IŞİD üyelerinin ve katliamda sorumluluğu bulunan kamu görevlilerin korunduğunu ifade eden Doğan, “Bu yaralarımızı daha da derinleştirdi. Hele karar sonrasında acı artık katlanılamaz oldu. Verilen karar tamamen katilleri korumaya yönelikti.” diye belirtti. 

Davanın karar duruşmasının görüldüğü 3 Ağustos 2018 tarihinde ise, Sincan Cezaevi Kampüsü önünde kendini kaybettiğini ve neler söylediğini hatırlamadığını anlatan Doğan, “Ambulansta gözlerimi açtığımı hatırlıyorum. Ben o gün acıdan kendimi kaybetmişim. Ben 23 yaşında bu ülkenin en iyi üniversitesinde okuyan oğlunu kaybetmiş bir babayım. Bir baba çocuğuna ömrünü verir. Fidan gibi bir genci kaybeden bir baba olarak bu acıya karşı ben nasıl dayanır, nasıl ayakta durabilirim.” dedi.

Baba Mustafa Doğan, 10 ay hapis cezası almasına sebep olan konuşmasında şunları söylemişti: “Bu ülkenin adaletine güvenmiyoruz, katil devlet hesap verecek. 10 Ekim’de canlarımızı katleden bilinsin ki siyasi iktidardır. Bilinmeli ki AKP iktidarıdır. Faşist Tayyip Erdoğan’dır. Benim çocuğumun geleceğini katleden Tayyip Erdoğan’dır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.