13 gündür direnen Ataşehir Belediyesi işçilerini ziyaret ettik

0
638

Bugün Odak dergisi olarak 13 gündür direnen, işini geri isteyen Ataşehir Belediyesi işçilerini ziyaret ettik.

İşçiler çaylarını demliyor, ailelerinin kendilerini ziyarette getirdiği yemekleri yiyorlardı. Coşkulu ve kararlı idiler.

Direnen işçilerden Melike Şahin, işlerine geri alınana kadar direneceklerini yineledi. Ataşehir Belediyesi’nin direnişten korktuğunu, bu nedenle belediyede çalışan öteki insanları tehdit ettiğini, onları işleri ile korkutmaya çalıştığını ifade etti.

Şahin, Belediyenin kendisine binada bulunan tuvaleti kullanmayı dahi yasakladığını söyledi. Olayın basında duyulmasının ardından ise, aynı uygulamayı Alişan İpşiroğlu için de başlattıklarını ekledi.

Tüm bunlara rağmen kendilerinin bir onursuzluk yapmadıklarını, hırsız olmadıklarını, haysiyetsiz olmadıklarını; tek suçlarının işçiler için sendikal faaliyet yürütmek olduğunu ve bunun için de gurur duyduklarını ekleyen Şahin, “dönmek yok” dedi.

İşçiler direnirken sendika başkanı Arzu Çerkezoğlu ne yaptı?

İşi için direnen Alişan İpşiroğlu ile Belediyeye, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslendi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçileri işlerinden eden, onlara destek vermesinler diye çalışanları tehdit eden, işçiler mobbing uygulayan patron Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile dün “kafe açılışına” katılmış, birlikte dostluk pozları vermişti.

Arzu Çerkezoğlu hem de bunu açılışın hemen yakınında bulunan direnen işçileri ziyaret etmeye dahi tenezzül etmeden, kendi konfederasyonuna bağlı temsilci işçilerin atılmasına rağmen yapmıştı.

Direnen işçi Alişan İpşirlioğlu ise bu durumun Genel-İş üyesi işçilerin Arzu Çerkezoğlu için hiçbir kıymetinin olmadığını gösterdiğini söyledi. Çerkezoğlu’nun kendilerini işten atan Battal İlgezdi ile poz vermesinin ne kadar etik olduğunu sordu.

İpşiroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmalarda kendilerine ait hiçbir belediyede işçilerin sendikal faaliyetten dolayı atılmayacağını söylediğini ama kendi durumlarının bunu doğrulamadığını söyledi.

İşçiler, Belediye’nin iş saatinin sonlanmasına doğru direniş şarkıları çalmaya, sloganlar atmaya ve işten çıkan arkadaşlarını selamlamaya başladı. Belediyeden çıkan bir çok işçi de onları selamlıyor, yanlarına gelip hal hatır ediyordu. Çalışanların çıkışının ardından yapılan eylem de sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.