20 yıldır akıbeti bilinmeyen deprem vergileri hakkında açıklama: “Her kuruşun hesabını verebiliriz”

0
249

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir televizyon kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, İzmir depremi sonrası yeniden gündeme gelen deprem vergilerinin akıbeti konusunda da konuştu.

Her deprem sonrası bu konunun gündeme getirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 20 yıldır toplanan ve hesabının verilmediği vergilerle ilgili, “Bu bir algı operasyonu, her kuruşun hesabını veririz.” ifadelerini kullandı.

Vergilerin 1999 yılındaki Marmara depremi sonrası koyulduğunu hatırlatan Oktay, sadece bu depremden sonra konulan vergilerin toplamına bakıldığında 66 milyar liraya yakın bir vergi toplandığını, buna karşın aynı süreçte 80 milyara yakın harcama yapıldığını iddia etti.

Marmara depremi sonrasında da Bingöl, Elazığ, Van, Kütahya Simav depremleri olduğunu aktaran Oktay, “Deprem vergisi burada ayrı bir hesapta ve oradan sadece kullanacağız deseniz onun yetme şansı yok. Ben başka bir şey söylüyorum, onun çok ötesinde bir rakama ihtiyacımız var. Biraz önce bahsettiğimiz ulaşımdır, okulların sağlamlaştırılmasıdır, adliye binalarınıza kadar, haberleşme sistemlerine kadar sağlık alt yapınıza kadar yaptığınız tüm çalışmalar aslında bununla alakalı. Hepsine baktığınızda 2019 rakamlarıyla bile 1,2-1,3 trilyonu aşıyor harcamalar.” diye konuştu.

Oktay, 2020 harcamalarının bu rakamlara eklenmediğine işaret ederek, “Bu bir algı yönetimi, sadece bir polemik konusu yapılmaya çalışılan şeyler. Vatandaşımız bunu görüyor, bizim ne yaptığımızı çok net görüyor. Dolayısıyla bu da böyle klasik şeye dönüştü ‘şuradan aldınız ne yaptınız, öbür taraftan aldınız ne yaptınız.’ Her bir kuruşuna kadar hesabını verebileceğimiz şeyler bunlar.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.