22.00’den sonra içki satan esnafa 320 bin lira ceza öngören kanun teklifi Meclis’ten geçti

0
315

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen teklif maddesine göre saat 22.00 ile 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Hobi bahçeleri düzenlemesi olarak bilinen kanun teklifinin ilk 8 maddesi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanunla alkol yasaklarına uyulmaması halinde verilen cezalarda arttırıma gidildi.

Kanun Teklifi’nin kabul edilen maddelerine göre, alkollü içkileri otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yoluyla tüketicilere satan, postayla satışını yapanlara 20 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Gece saat 22.00 ile 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere ise 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Bu fiilin işlenmesinden sonraki 5 yıl içinde ise üç kez söz konusu yasak ihlal edildiği taktirde, Tarım ve Orman Bakanlığı iş yerinin tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış belgelerini iptal edecek. Bu kişilere 2 yıl süreyle söz konusu belgenin yenisi de verilmeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.