29 Ekim yürüyüşüne izin verilmedi: “Kamu düzenini bozarsınız”

0
732

Nevşehir Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda CHP’nin gerçekleştirmek istediği “Atatürk’e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşü”ne izin vermedi. Gerekçe olarak 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasınını göstererek, “kamu düzenini bozar” dedi.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre CHP Nevşehir İl Başkanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında bir yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Yürüyüş için Valilik’ten izin istedi. Valilik ise yapılmak istenen “Atatürk’e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşüne”, kamu düzenini bozacağı nedeniyle izin vermedi.

Haberde aktarılana göre CHP il başkanı Kamil Gülmez, şunları söyledi:

“CHP olarak 21 Ekim 2019’da Nevşehir Valiliği’ne gerekli izni almak için başvuruda bulunduk. Borsa Meydanı’nda yaklaşık 1.5 kilometrelik bir yürüyüşün sonunda Atatürk anıtına çelenk bırakarak tamamlayacaktık. Nevşehir’de böyle bir yürüyüş ilk kez olacaktı. Daha önce hiç yapılmadı.

Valilik önce ‘uygun gördük’ diyerek izin verdi. Ancak daha sonra bir yazı daha göndererek bize ‘Kamu düzenini bozarsınız’ diyerek izin vermedi.

Bu yürüyüşte parti bayrağı ya da pankart olmayacaktı. Afişlerle vatandaşımızı yürüyüşe davet ettik. Bin tane bayrak getirdik. Esnafımıza ve vatandaşlarımıza evlerine asmaları için dağıtacaktık.

Sadece Türk bayrağı olacağını belirtmemize rağmen izin alamadık. Şimdi yürümeye kalksak coplar, biberleri gazları. Bizler CHP olarak her zaman yasalara uyduk. Bu yürüyüşü yapamayacağız ama bu tutumu anlamak mümkün değil.

Geçen yıl ki bayram kutlamalarında bayrak asılmadı. Biz de bu duruma tepki göstererek neden diye sorduk. Neden kutlama yapılmıyor dedik ama yanıt alamadık.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.