400 Gündür Tutsak Olan Eren Erdem’e Destek Açıklaması

0
604

CHP’liler, 400 gündür Silivri Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Parti Meclisi üyeleri Eren Erdem için Silivri Hapishanesi önüne yürüdü.

“Eren Erdem’e Özgürlük” talebiyle yürüyen partililer, hapishane önünde polis barikatıyla karşılaştı. Polisin engellemesine rağmen barikatı aşan CHP’liler basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Grup adına açıklama yapan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Eren Erdem’in hiçbir hukuki gerekçe olmadan, 400 gündür tutsak olduğunu söyledi.

“7 Ocak’ta ikinci duruşmada saat 16.30’da tahliye kararı çıktı ama sonra ne olduysa, nasıl olduysa tekrar yakalama kararı çıkartıldı. Eren Erdem serbest bırakılmadan tekrar tutuklandı. Bir ay önce ‘serbest bırakılsın’ dedikleri Eren Erdem’i aynı dosyayla bir ay sonra mahkum ettiler. Bu süreçte aynı dosyayla yargılananlar Eren Erdem’den daha fazla ceza aldı ama hepsi şu anda serbest.” diyen Ağbaba, Anayasa Mahkemesinin geçtiğimiz günlerde barış akademisyenleriyle ilgili verdiği düşünce özgürlüğü kararının Eren Erdem ve diğer düşünce suçları için de emsal kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Yapılan basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal, Enis Berberoğlu, Sibel Özdemir, Sezgin Tanrıkulu, Özgür Karabat, Yüksel Mahsur Kılıç, Parti Meclis Üyesi Pınar Uzun, ilçe başkanları ve çok sayıda partili de katıldı. Açıklamanın ardından grup bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.