754. Hafta: Cumartesi Anneleri Kenan Bilgin İçin Meydandaydı

0
797

700. Haftadan bu yana İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemleri engellenen Cumartesi Anneleri, 754. hafta buluşmasında yine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi.

754. haftada adalet istenen ve akıbeti sorulan isim Kenan Bilgin oldu. Cumartesi Anneleri adına yapılan açıklama Besna Tosun tarafından okunurken, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da kayıp yakınlarına destek verenler arasındaydı.

Okunan açıklamada, “Bugün Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığını belgeleyen Kenan Bilgin dosyasını kamuoyu ile paylaşarak ‘Türkiye’de yargı yok, hukuk yok, adalet yok!’ çığlığımızı bir kez daha yükseltiyoruz.” denildi.

Devamında, “35 yaşındaki Kenan Bilgin, 12 Eylül 1994 tarihinde Ankara Dikmen’deki bir otobüs durağından gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan 10 kişi ile birlikte burada işkenceyle sorgulandı. Gözaltı sonrasında bu kişiler mahkemeye çıkarıldığında aralarında Kenan Bilgin yoktu. Onların ‘Kenan Bilgin de bizimleydi, Kenan Bilgin’e ne yaptınız?’ sorusuna Savcı ‘O sizi ilgilendirmez.’ cevabını verdi.

Bunun üzerine tanıklar yazılı bir açıklama yaparak, Kenan Bilgin’i Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde gördüklerini söyledi. Aynı dönem Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan Avukat Murat Demir de Kenan Bilgin’i emniyette gördüğünü kamuoyuna açıkladı.” ifadeleriyle Kenan Bilgin’in nasıl kaybedildiği kamuoyuyla paylaşıldı.

İç hukuktan sonuç alınamayınca davanın AİHM’e taşındığı dile getirilen açıklamada, AİHM’in Türkiye’yi oybirliği ile mahkûm ettiği vurgulanarak, “AİHM, Bilgin Ailesi’nin iddialarının hiçbir şüpheye yer bırakmayacak kadar açık olduğunu belirtmesine rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kenan Bilgin’in ‘Ankara Emniyeti’ne bağlı nezarethanelerden birine alındığına dair hiçbir veriye ulaşılamamıştır.’ demeye devam etti. 25 yıldır iç hukukta Kenan Bilgin dosyasında maddi gerçeği açığa çıkartacak ve faillerin yargılanmasını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmedi.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Cumartesi Anneleri, HDP Diyarbakır İl binası önünde oturan annelere de seslenerek, “Oturmanız gereken yer orası değildir. Oturmanız gereken yer bu ülkeyi yönetenlerin ofislerinin, makamlarının önüdür.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.