80 darbesi sonrası gözaltında “kaybedilen” Kırbayır’ın dosyası zaman aşımından kapatıldı

0
311

12 Eylül 1980 darbesi sonrası gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın dosyası zaman aşımından kapatıldı.

Kırbayır’ın Kars Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğünde görevli polis memurları tarafından sorgulama sırasında öldürüldüğü iddiası üzerine yapılan soruşturma sonucunda, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Ekim 2002 tarihinde “zaman aşımı süresinin dolduğu” gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.

Ailenin ve avukatlarının yoğun uğraşıyla, 2014 yılında Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi yeniden soruşturma açılmasını istemişti.

2014 yılında Kırbayır dosyasını yeniden açan ve bu karardan sonra soruşturmayı yürütmekle görevli Kars Başsavcılığı ise faillerin yargılanması için hiçbir adım atmazken, Adalet Bakanlığı’na başvurarak zaman aşımı nedeniyle kanun yararına bozma yoluna gidilmesini istedi. Adalet Bakanlığı da, 25 Şubat 2020’de, Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının “kanun yararına bozulması” talebiyle Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay, 1980’de işlenen suçla ilgili zaman aşımının 2002 yılında dolduğunu belirterek, “kamu görevlilerinin işlediği öldürme suçlarında zaman aşımı işlemeyeceği”ne ilişkin 2004 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile 12 Eylül döneminde işlenen suçlarla ilgili dokunulmazlık sağlayan Anayasa’nın geçici 15. Maddesinin kaldırılmasına ilişkin 2010 Anayasa değişikliğinin, Cemil Kırbayır dosyasının zaman aşımına girmesine engel oluşturmayacağını savundu.

Yakınları gözaltında kaybedilen Cumartesi Anneleri’nin sembol isimlerinden biri olan Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Ana, 2011 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık’ta kabul edilmişti. Görüşme sonrası Erdoğan’ın verdiği talimatla Meclis’te kurulan komisyonun hazırladığı raporda, Cemil Kırbayır’ın gözaltına alındıktan sonra katledildiği tespit edilmişti. Raporda Kırbayır’ın Göle’deki Dede Korkut Eğitim Enstitüsü’nde işkencede öldürülüp cesedinin yok edildiği, işkencecilerin Kırbayır’ın yanı sıra Oruç Korkmaz, Turan Sağlam ve Mahmut Kaya adlı gençleri de öldürdükleri belirlenmişti.

Meclis Komisyonu’nun Kırbayır’ın gözaltında katledildiğini kesinleştiren raporuna ve “Tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görmek” diyerek 2013 yılında yaşamını yitiren Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’ya Erdoğan’ın verdiği söze rağmen dosya Yargıtay kararı ile kapatılmış oldu.

Kaynak: Sendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.