9 Kişi Öldü Yetmedi: YHT Hattında Hala Sinyalizasyon Yok

0
463

2018 yılında Ankara’da 9 kişinin ölümüne neden olan Marşandiz İstasyonu’nda yaşanan katliam gibi kazanın ardından başlatılan sinyalizasyon çalışmasının daha tamamlanmadığı ve sinyalizasyon sistemi olmadan hattın aynı şekilde kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), 13 Aralık 2018’de Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu’nda yol kontrolü yapan kılavuz tren ile çarpışmış, katliam gibi kazada 9 kişi hayatını kaybetmiş 86 kişi de yaralanmıştı. Olay sonrası faciaya ilişkin rapor hazırlayan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), sinyalizasyon sisteminin olmadığını açıklamıştı.

Katliam sonrası bir ay kullanıma kapatılan demiryolu hattında sinyalizasyon çalışması başlatıldığı duyurulmuştu. Ancak aradan geçen sekiz aya karşın sinyalizasyon çalışmasının hala daha tamamlanmadığı ve hattın kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

Sinyalizasyon sisteminin tamamlanmadan yolcu taşımaya devam edilmesinin yeni facialara davetiye çıkardığını söyleyen BTS Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Eroğlu duruma tepki gösterdi.

Ayrıca Nisan 2018’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gösterişli bir tören ile açılan Başkentray Projesi kapsamındaki Sincan-Kayaş Banliyö Hattı’nda da sinyalizasyon sisteminin olmadığı ve hattın kullanıldığı belirten Eroğlu, “Marşandiz faciasının ardından Bakanlığı uyararak, banliyö hattında sinyalizasyon sisteminin tamamlanması gerektiğini söyledik. Fakat uyarımız dikkate alınmadı.” dedi.

Kaynak: BirGün GazetesiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.