BTS’den Açıklama: Sorumlular Yargılansın

0
714

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi, Bilecik’te 19 Eylül’de yaşanan tren kazası ve 2 makinistin ölümü üzerine bir basın açıklaması düzenledi.

Evrensel’in aktardığına göre açıklama İzmir Halkapınar Depo önünde gerçekleşti. Açıklamayı okuyan BTS İzmir Şube Sekreteri Mehdi Seyhan “Evine ekmek götürmek,çocuklarına insanca bir yaşam sağlayabilmek için gece gündüz demeden canla başla çalışan bu arkadaşlarımızın hayatını kaybetmesi bizi derinden üzdüğü gibi AKP iktidarı ile birlikte TCDD yönetiminin uygulamalarının, bunların bir kaza değil cinayet olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.” dedi.

AKP’nin TCDD’yi özelleştirme ve demiryolu ulaşımını güvencesiz hale getirme uygulamalarına dikkat çeken Seyhan “Liyakatsız atamalar ile kurumumuz iş bilmez yöneticilerin kararına terk edilmiştir. Tüm bu süreçte Pamukova, Kütahya-Çorlu ve Ankara’daki kazalarda yüzlerce yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaşanan onca katliam gibi ‘kaza’ ve cinayetlere rağmen hicbir yönetici sorumluluk üstlenip istifa etmemiş, ceza almamış tersine sorumluluk ya yaşamını yitiren arkadaşlarımıza ya da çalışanlara yıkılmıştır.” diye konuştu.

Sorumlular Yargılansın

Son olarak taleplerini sıralayan Seyhan, “Artık yeter. Bizler mesai arkadaşlarımızın, yolcularımızın TCDD yönetiminin bu uygulamaları nedeni ile yaşamalarını kaybetmesine bir son verilmesini istiyoruz. Bizler, iş bilmez yöneticilerin demiryolu ulaşımından ellerini çekmelerini ve sorumluların da yargı önünde hesap vermesini istiyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.