AB ülkelerinde yaşayanların çoğu yolsuzluklardan şikayetçi

0
82

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) tarafından yayınlanan küresel yolsuzluk barometresi (GCB) 2021’e göre AB vatandaşlarının yaklaşık üçte biri ülkelerinde yolsuzluğun arttığını düşünüyor.

Avrupa genelinde yapılan ankete katılanların yüzde 62’si yolsuzlukların büyük bir sorun oluşturduğuna inanıyor.

AB ülkelerinde yaşayanların çoğu yolsuzlukların arttığını düşünüyor. Yolsuzluktan en fazla şikayet Hırvatistan ve Bulgaristan en az şikayet ise Danimarka ve Finlandiya’da oldu.

Söz konusu ankete katılanlar siyaset, ekonomi, adalet ve sivil toplum gibi alanlarda da yolsuzluk olduğu algısı taşırken, katılanların neredeyse yarısı hükümetlerinin yolsuzlukla mücadelede yeterli olmadığı görüşünde.

Ankete katılanlar ekonomiyi ağırlıklı olarak “endişe verici” olarak tanımlarken, iş dünyasından yöneticilerin tamamının veya çoğunun yolsuzluğa karıştığını düşünenlerin oranı 34,9. Katılımcıların yüzde 57,5’i, şirketlerin kamu alımlarını elde edebilmek için rüşvete başvurduğu veya özel ilişkileri kullandığına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 10’u, ise STK’ların hepsinin veya çoğunun bir şekilde yolsuzluğa karıştığını düşünüyor.

Kaynak: Deutsche Welle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.