AB ülkelerinde yaşayıp tatil imkanı olmayanların sayısı artıyor

0
101

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun (ETUC) yaptığı araştırmaya göre, Avrupa Birliği’nde yaşayanların yüzde 28’i bir haftalık tatili karşılamayacak kadar yoksulluk içinde yaşıyor.

ETUC, tatil eşitsizliğinin son 10 yılda özellikle 16 ülkede büyüdüğü belirterek, AB üyesi ülkelerde asgari ücretin yaşama standartlarını karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmesini önerisinde bulundu.

Ortalama gelirin yüzde 60’ından daha az kazanan kişiler yoksulluk riski altında değerlendirilirken, AB ülkeleri içinde bu kategoride yaklaşık 22 milyon çalışanın olduğu belirtiliyor.

Aynı araştırmaya göre, geliri yoksulluk sınırında veya yoksulluk sınırının altında olan düşük ücretli çalışan, emekli ve işsizler arasında tatile çıkamayanların oranı ise yüzde 59,5 olarak açıklandı.

ETUC’un araştırmasına göre, yoksulluk riski altında yaşayıp tatili karşılayacak maddi durumu olmayanların oranının en yüksek olduğu ülkeler; Yunanistan (yüzde 88,9), Romanya (yüzde 86,8) , Hırvatistan (yüzde 84,7), Kıbrıs Cumhuriyeti (yüzde 79,2)

Araştırmaya göre ayrıca 7 milyon İtalyan, 4,7 milyon İspanyol, 4,3 milyon Alman ve 3,6 milyon Fransız bir haftalık tatili karşılayabilecek maddi duruma sahip değil.

 
Kaynak : Deutsche Welle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.