AB üyesi ülkeler aşı sertifikasına onay verdi

0
146


Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, kendi sınırları içinde seyahatlerde geçerli olacak aşı sertifikasını onayladı. Karar, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

AB Konseyi, üye ülkelerin “AB Dijital COVID Sertifikası” adlı düzenlemeyi onayladıklarını duyurarak, seyahatlerde kullanılacak olan AB aşı sertifikasının 1 Temmuz’da resmen uygulamaya gireceğini duyurdu.

Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişilerin de sahip olabileceği sertifika ücretsiz olacak ve kâğıt yada dijital olarak hazırlanabilecek. Sertifika, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Covid-19 test sonucunu içerecek.

Sertifikayla, AB’de onaylı Covid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina kısıtlamaları uygulanmayacak.

Sertifika tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de de geçerli olacak. Ayrıca sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB’de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere de verilebilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylamış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.