ABD, Taliban’dan kaçmaya çalışan sivillere ateş açtı: En az beş kişi yaşamını yitirdi

0
148

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da Taliban’dan kaçmaya çalışan siviller Kabil Havaalanı’na akın etti. ABD askerleri sivilleri engellemek için havaya ateş açtı. En az beş kişinin öldüğü ifade ediliyor.

Afganistan’ı 20 yıldır işgal eden ABD’nin, apar topar Afganistan’dan çıkma kararının ardından Taliban hızla yönetimi ele geçirdi. Bunun üzerine siviller ülkeden ayrılmaya başladı.

Afganistan’dan kaçmaya çalışan sivil halk, Kabil Havaalanı’na akın etti. Yalnızca askeri uçakların kalkışına izin verilen havaalanında, siviller uçaklara binmeye kalkıştı. Sabah saatlerinde havaalanının “güvenliğini” sağladığı ifade edilen ABD askerleri, havaya ateş açtı.

Reuters’a konuşan bir ABD’li yetkili havaya ateş açıldığını doğrulayarak “Kalabalık kontrolden çıkmıştı. Sadece kaosu engellemek için ateş açıldı” diyerek kendilerini savunmaya çalıştı. Bir diğer yetkili de, “Amerikan güçleri Afganların askeri uçaklara binmesini engellemek için havaya ateş açmak zorunda kaldı” dedi. 

Görgü tanıkları, gerilim sırasında en az beş kişinin öldüğünü söylerken, bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Ölümlerin inanların birbirini ezmesi sebebiyle mi yaşandığı, yoksa açılan ateşten mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.