ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun casusluk iddialarına Fransa’dan açıklama

0
710

ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) Danimarka istihbaratının yardımıyla Almanya Başbakanı ve diğer üst düzey Avrupalı (Fransa, İsveç, Norveç) yetkilileri dinlediğinin ortaya çıkmasıyla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.

Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video konferans yoluyla yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamalarda Danimarka Radyosu’nun NSA’nın Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın (Forsvarets Efterretningstjeneste/FE) yardımıyla Avrupalı siyasi liderleri dinlediği haberine de değindi. Macron açıklamasında, Fransa ve Almanya’nın olan biten konusunda tam bir netlik talep ettiğini belirterek, “Müttefikler arasında böyle bir şey kabul edilemez.” dedi.

Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Beaune, France Info’ya konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Son derece vahim.” ifadesi kullanarak, ” AB’deki partnerimiz Danimarka’nın Amerika istihbaratıyla işbirliğinde yanlışlar ve hatalar yapıp yapmadığını teyit etmemiz lazım. Amerika tarafına gelince, siyasilerle ilgili gerçekten dinleme, casusluk faaliyeti yapıp yapmadıklarını görmemiz lazım.” dedi.

Danimarka Savunma Bakanı Trine Bramsen ise iddiaların “spekülasyon” olduğunu belirterek yorum yapmayı reddetti. Bramsen, “Danimarka hükümetinin pozisyonu nettir: Yakın müttefiklerimize yönelik saldırılar kabul edilemez. Bu, Danimarka yetkililerinin sadık kaldığı sistematik bir ilkedir.” dedi. 

Danimarka İstihbarat Servisi ve ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI) de konu hakkında henüz bir açıklamada bulunmadılar.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.