ABD’de 49 Bin Metal İşçisi Grevde

0
713

Amerika Birleşik Devletleri’nde 49 bin metal işçisi geçen Pazar gecesinden itibaren greve çıktı. Otomotiv sektörünün tekellerinden General Motors (GM) ile Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW) arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sonuçsuz kalması nedeniyle 49 bin GM işçisi greve çıktı. Greve 9 eyaletteki 31 Fabrika ve 21 diğer şletmeden işçilerin katıldığı belirtiliyor.

Evrensel’den Ekim Kılıç’ın haberine göre geçtiğimiz Pazar gecesi başlayan grev 2007’den beri ülkede GM’ye karşı gerçekleştirilen en büyük grev durumunda. Grev hakkında bilgi veren UAW sözcüsü Brian Rothenberg, grevin Pazar gece yarısı başladığını söyledi. Sendikanın grev kararı General Motors ile ücretler, sağlık hakkı ve kâr paylaşımı üzerine yapılacak yeni sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasının ardından geldi.

ŞİRKET SAĞLIK HAKKINI KISMAK İSTEDİ

NPR’ın haberine göre şirket yönetimi son görüşmede sağlık hizmet maliyetlerini düşürmeye çalıştı. Ancak sendika yönetimi, işçilerin sağlık hizmetini daha pahalı hale getiren bir sözleşmeyi reddettiklerini söyledi.

UAW Başkan Yardımcısı Terry Dittes, “Daha iyi ücretler, uygun fiyatlı kaliteli sağlık hizmeti ve iş güvenliği için mücadele ederken GM, sıkı çalışan Amerikalıları rekor kârlarının önüne koymayı reddediyor… Bunu hafife almayız” dedi. GM, geçen yıl 8,1 milyar dolar kâr elde ettiğini açıklamıştı.

TAŞIMACILIK İŞÇİLERİNDEN METAL İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA

Otomotiv grevine bir destek de taşımacılık işçilerinden geldi. Teamsters (Taşımacılar sendikası) General Motors araçlarını taşımayacaklarını açıkladı. Uluslararası Teamsters Kardeşliği Genel Başkanı Jim Hoffa pazar günü yaptığı açıklamada, üyelerini UAW ile dayanışma içinde olacağını ve sendika grev başladığında greve destek vereceklerini söyledi. Teamsters Sözcüsü Bret Caldwell, üyelerinden binin grev sırasında dayanışma göstergesi olarak GM araçlarını bayiliklere taşımayı reddedeceğini söyledi.

GREV TÜM KUZEY AMERİKA’YI SARABİLİR

Bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Otomotiv Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Kristin Dziczek, grevin araç galerilerindeki envanteri etkilemek için bir aydan fazla sürmesi gerektiğini söyledi. Ancak, etkinin Kuzey Amerika’da hızlı bir şekilde dalgalanacağına dikkat çekerek, “Kanada ve Meksika’da üretimi desteklemek için motor ve şanzıman ve diğer parçalarda sınır ötesi ticarete büyük bir güven var. Bu yüzden Kanada ve Meksika’nın da durması uzun sürmeyecek” dedi.

Öte yandan GM işçileri sadece patronlara değil sendika yönetimine de tepkili. UAW yönetimde 2016 yazında gündeme gelen yolsuzluk iddiaları 2017 sonbaharında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) açtığı soruşturmayla yeni bir evre kazanmıştı. 28 Ağustos günü FBI ajanları soruşturmasının bir parçası olarak UAW Başkanı Gary Jones’un evi de dahil olmak üzere dört eyalette bir dizi baskın yaptı. Sendika yetkililerine yasadışı ödeme yapılmasından dokuz kişi ceza aldı. Sekiz kişi ise mahkeme kararıyla suçlu bulundu.

İşçiler Sendikaya Tepkili

Öte yandan GM işçileri sadece patronlara değil sendika yönetimine de tepkili. UAW yönetimde 2016 yazında gündeme gelen yolsuzluk iddiaları 2017 sonbaharında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) açtığı soruşturmayla yeni bir evre kazanmıştı. 28 Ağustos günü FBI ajanları soruşturmasının bir parçası olarak UAW Başkanı Gary Jones’un evi de dahil olmak üzere dört eyalette bir dizi baskın yaptı. Sendika yetkililerine yasadışı ödeme yapılmasından dokuz kişi ceza aldı. Sekiz kişi ise mahkeme kararıyla suçlu bulundu.

“İş Birliği Yanlısı Felsefeden Sınıf Bilinçli Sonuç Çıkmaz”

UAW grev çağrı yapmasına rağmen işçiler sendikada çıkan yolsuzluk skandalı sebebiyle kaygılı ve öfkeli. Labor Notes’a konuşan GM işçisi Sean Crawford zayıf bir sendika yönetiminin şirket dışında kimsenin işine yaramayacağını söyledi: “Bu insanlar fildişi kulelerinde, lüksün hayatlarını biz pahasına yaşıyorlar. İlk etapta bu sendikayı kurmak için hayatlarını veren insanlara saygısızlık etmektir. Sendika iki bağlı ücret yapısına izin verdiği 2007’den bu yana, sendika artık aynı sendika değildi. (Bu sözleşmede, yeni işe alımların ücretleri yarıya indirildi ve emekli aylıkları ve emekli sağlık hizmetlerini kaybettiler) Artık yönetim ile iş birliği felsefemiz var. İş birliği yanlısı bir felsefeden sınıf bilinçli bir sonuç almayacaksınız. Bunu neden yaptığımızın ve bunu kimin için yaptığımızın köklerini tekrar gözden geçirmeliyiz”

“İşçilere Söz Hakkı Tanınmıyor”

Aynı işçi grev için de, “Tam anlamıyla yeterli değil. Her şey çok tepeden inme. Yukarıdan direktifleri beklemek zorundasınız. İşçiye fazla söz hakkı yok. Bütün yaz sendika toplantısı yapmadık. Bilgilerimizi, herkesle aynı kaynaklardan alıyoruz” dedi.

Başkan Trump “Uzlaşın” Dedi

Grevin yankıları sürerken bir açıklama da ABD Başkanı Donald Trump’tan geldi. Faşist ve sermaye yanlısı paylaşımlarına alışık olduğumuz Trump, bu kez de General Motors ve UAW arasında uzlaşma çağrısında bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Trump, “İşte General Motors ve United Auto Workers ile yine başlıyoruz. Bir araya gelin ve bir anlaşma yapın!” dedi.

Ancak, UAW işçilerinden Trump’a cevap gecikmedi. 12 yıldır sendika üyesi işçi Adriane Hall, “İflas ettiğimizde bize destek vermedi. Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikasının (UAW) bunu unutacağını sanmıyorum. O zaman bizi desteklemedi, neden şimdi konuşuyor?” diye sordu.

İşçi Dekia Rawls, “Hızlıca anlaşmaya varmak ve acele etmek! Sendikalı işçileri umursadığını sanmıyorum” diye konuştu. 22 yıllık bir UAW üyesi olan Judy Batterbee de aynı fikirdeydi. Flint tesisinin dışında elinde bir UAW grev döviziyle dururken “(Acele etmenin) gerekli olduğunu hissetmiyorum” dedi.

Ancak işçiler arasında Trump’ı destekleyenler de vardı. Otomobil endüstrisinde 30 yıldan fazla deneyime sahip ve 23 yıldır sendika üyesi olan Brian Pannebecker, Trump’ın müzakereler üzerine görüşlerini tamamen desteklediğini söyledi. Ford çalışanı Pannebecker telefon görüşmesi sırasında CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Onun ağırlık koymasında bir sakınca görmüyorum” dedi: “Bu konuda tartışmalı bir şey yok. İşçilerin ve yönetimin oturmasını ve anlaşma yapmasını istiyor” diye belirtti.

İşçiler Kapıları Kapatıp Girişleri Engellediler

AP News, NYT ve WSJ Citi analisti Itay Michaeli’nin tahminlerine dayanarak grevin GM’ye günlük 100 milyon dolar kayba sebep olabileceğini iddia ederken Detroit’ten yerel kaynaklar 250 milyon dolara varabileceğini iddia ediyor.

Öte yandan sendikalı işçiler, grev kırıcıların işyerlerine girmesini engelledi. Flint montaj fabrikası çevresinde her yöne göz alabildiğince motorlu araç kuyruğu oluştu. GM fabrikalarında çalışan beyaz yakalılara izin vermeyen işçilerle bazı araç sahipleri arasında ise ufak gerginlikler oldu.

Kaynak: Ekim Kılıç- Evrensel Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.