Açlık Grevinde 89. Gün: Güven’in Sağlık Durumu Kötüleşiyor.

0
792

Tecritin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde başlattığı ve tahliye edildikten sonra da evinde sürdürdüğü açlık grevi eylemi 89. gününe giren HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Güven’in tansiyonunun çok düşük olduğu belirtildi. Halsizlik ve ciddi uyku problemi yaşayan Güven’in sıvı alımında zorlandığı, mide krampları yaşadığı, ışığa ve kokuya karşı hassasiyetinin daha çok arttığı ifade edildi. Kas ağrıları bulunan ve destek almadan yürüyemeyen Güven, şimdiye kadar 11.5 kilo kaybetti.

Leyla Güven’in kas ağrılarının başlamasının nedenlerine dikkat çeken sağlık emekçileri şunları söyledi:

“Açlık grevlerinde ilk dönemlerdeki kilo kaybı dokuların enerji ihtiyacına göre vücutta önce karbonhidratlar, daha sonra yağ yakımı sonucu olur. Açlık grevi süresinin uzamasıyla beraber kaslardaki protein yakımı ile devam eder. Sayın Leyla Güven’in açlık grevinin 89’uncu gününe girmiş olması ve beraberinde gelişen kas ağrıları, kaslardaki protein yakımına başlandığının, bunun da sağlık durumu ile ilgili tablonun ani bir şekilde değişebileceği ve istenmeyen bir durumun söz konusu olabileceğini bize gösteriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.