Afganistan’daki Alman askeri birlikleri çekildi

0
172

Almanya, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve ardından hayata geçirilen Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde 2001’den bu yana bulundugu Afganistan’dan çekilmesini tamamladı.

Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığını duyuran
Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “20 yıl sonra en yoğun yurt dışı görevimiz tamamlandı” ifadesini kullandı.

Kramp-Karrenbauer, “Alman askerleri Afganistan’da Federal Meclis’in verdiği tüm görevleri yerine getirdi. Bu görevden gurur duyabilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Alman Ordusundan yapılan açıklamada da bugün Orta Avrupa Saati ile 21.24’de Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığına işaret edilerek Alman askerlerinin Afganistan’daki NATO misyonunun tamamlandığı kaydedildi.

Kararlı Destek Misyonu kapsamında Afganistan’da 1100 Alman askeri bulunuyordu. Misyonda toplam 59 Alman askeri hayatını kaybetmişti.

ABD yönetimi, NATO misyonu çerçevesinde 20 yıldır güç bulundurduğu Afganistan’dan 1 Mayıs itibarıyla çekilmeye başlayacağını, çekilmenin 11 Eylül 2001 saldırılarının 20. yıl dönümüne kadar tamamlanacağını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Taliban, kent merkezleri hariç ülke topraklarının yüzde 50 ila 70’ini elinde bulunduruyor.

Taliban’ın ilerlemesini sürdürdüğü Afganistan’ın Gazne vilayetinde üç ilçe son 24 saatte Taliban kontrolüne geçtiği bildirildi. Gazne Milletvekili İrfani, güvenlik güçlerinin bu ilçelerden geri çekildiğini belirtti. Son 2 ayda Taliban’ın kontrolüne geçen ilçe sayısı 45’i aştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.