Akif Beki, Amerikan Chrest Vakfı’ndan fon alan AKP’lileri yazdı

0
180

Amerikan vakıflarından fon alan kuruluşlar tartışması sürerken, AKP bu durumu kendi lehine büküp medyayı iyice tekeli altına almaya çalışıyor. Karar Gazetesi yazarı Akif Beki ise bugünkü yazısında söz konusu Amerikan Chrest Vakfı tarafından fonlanan AKP’lileri yazdı.

Beki yazısında ,”İktidar propagandası, Amerikan Chrest Vakfından yasal bağış alan eleştirel mecralara bir kulp taktı: Fondaş medya! Ama yabancı fondan yararlanmayı, sadece yararlanan muhalifse sorun ediyorlar. Başdanışman Mehmet Uçum’la Can Paker gibi isimlerin STK’ları, aynı fondan yararlanmış. Ruşen Çakır’ın Medyascope’undan önce de yararlanmış, 2016’da aynı tarihlerde de” ifadelerini kullanırken, “Onların, iktidar destekli projelerine yüz binlerce dolar yardım alan PODEM’i, TESEV’i niye fondaş değil?” diye sordu.

Beki’nin yazısında geçen PODEM, AKP’li Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum’un kurucu başkanlığını yaptığı dernek. Uçum ayrıca söz konusu Amerikan vakfı tarafından fonlanan TESEV’in de üyesi. PODEM’in Genel Direktörü Aybars Görgülü’nün AKP ile sıkı ilişkiler içerisinde olduğu biliniyor. PODEM’in Yönetim Kurulu bünyesinde Cüneyd Zapsu, Oral Çalışlar gibi isimler de yer alıyor.

Fonlanan bir diğer vakıf ise Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV). Sabah Gazetesi başyazarı Mehmet Barlas ile yakın akraba olan “sivil toplumcu” Nazif Can Paker ise bu vakfın yönetiminde yer almış. Paker’in ismi, kamuoyunda “Pelikancılar” olarak bilinen AKP içerisindeki grubu fonlayan “iş insanı” olarak da biliniyor.

Beki, yazısında ayrıca Süleyman Soylu’nun katıldığı televizyon programında da doğruladığı, Sedat Peker’den aylık 10 bin Dolar maaş alan milletvekilini ve Sezgin Baran Korkmaz’ın “aklanmak” için kendisinden 10 milyon Euro alınacak olan rüşvetin kime gittiğini de sordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.