AKP bir müzeyi daha camiye çevirdi

0
425

1945 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilen İstanbul Fatih’te bulunan ve 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilen Kariye Camisi de Diyanet’e devredilerek ibadete açıldı.

İstanbul’un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Camisi’nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

YİNE BAKANLAR KURULU KARARI İPTAL EDİLDİ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Kariye Cami’nin müze ve müze deposu olarak kullanılmasına yönelik 1945 yılına ait Bakanlar Kurulu Kararının, Danıştay 19’uncu Dairesi kararı ile iptal edilmesi üzerine Kariye Cami’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

6. YÜZYILDA YAPILDI

6’ncı yüzyılda Kariye Kilisesi olarak inşa edilen bina, İstanbul’un fethinden sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid’in sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilerek ‘Atik Ali Paşa Camii’ veya ‘Kariye Camii’ olarak anılmaya başlandı. Bakanlar Kurulu’nun 2 Ağustos 1945 tarihinde aldığı kararla müzeye çevrilen Kariye Camii ibadete açılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.