AKP doğalgazda bir yılda halka yüzde 46, patrona ise sadece yüzde 7 zam yaptı!

0
66

AKP iktidarı zamları neredeyse otomatiğe bağladı. Yaptığı zamlar ile halkın belini büken iktidar, patronlara ise kıyak geçmeye devam ediyor. Son 1 yılda doğalgazda hane ve küçük işletmelerde yüzde 46 zam yapılırken, büyük patronlara ise sadece yüzde 7 zam yapılmış gözüküyor.

Konuyla ilgili dün açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “1 Nisan şakası değil gerçek! Doğalgaza bugün yine zam geldi İktidarın Elektrik Santrallarına İndirim, Konut ve Küçük İşyerlerine Zam Şeklindeki Doğalgaz Fiyatlandırma Politikası Sürüyor” ifadelerini kullandı.

“BOTAŞ’ın gaz satış fiyatlar 2019 Ocak–2021 Nisan döneminde, konut aboneleri ve küçük ticari/sınai işletmeler için yüzde 46,34 oranında artmıştır. Aynı dönemde büyük sanayi kuruluşlarına satılan doğalgazın fiyat artışı yüzde 7.79 olurken, doğalgaz yakıtlı elektrik santrallarına net bir destek sağlanarak, satış fiyatlarında artış olmadığı gibi, yüzde 6 indirim yapılmıştır” diyen Yener, şu tabloyu paylaştı:

Yener ayrıca, “Subvansiyonlu fiyatlarla satılan doğalgazda fiyat desteğinin konutlar ve küçük esnafın işyerleri ile sınırlı olması gerekir. Oysa BOTAŞ satış fiyatları, doğalgazda tüm tüketici gruplarına sübvansiyonun sürdüğünü göstermektedir. Burada dikkat çeken nokta, büyük sermaye kuruluşlarına ve doğalgaz yakıtlı elektrik santrallarına maliyetin altında gaz satışı ile büyük özel şirketlerin desteklenmesidir” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.