AKP Grubundan Kenter Tiyatrosu’na engel

0
652

Kenter Tiyatrosu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak Şehir Tiyatroları çatısı altında faaliyet göstermesini amaçlayan teklif, İBB Meclisi’nde AKP Grubu tarafından reddedildi.

Birgün’den Dilara Şimşek’in haberine göre Kenter Tiyatrosu’nun yaşatılması için İBB, tiyatroyu Şehir Tiyatroları bünyesine almak istedi.

Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun yaşatılması için İBB’ye bağlı Şehir Tiyatroları Müdürlüğü, 4 Mart 2020 tarihinde İBB Başkanlığı’na yazı yazarak işlemleri başlattı.

Şehir Tiyatroları’nın talebi üzerine İBB Emlak Müdürlüğü, 4 Haziran’da teklif hazırladı ve Kenter Sinemacılık Tiyatroculuk A.Ş.’ye ait olan tiyatro binasının bulunduğu taşınmazın satın alınmasını istedi. Konu Hukuk, Altyapı, Mesken ve Emlak-Kültür ve Sanat komisyonları tarafından incelendi. Komisyonların ortak raporunda Kenter Tiyatrosu’nun İBB tarafından satın alınması uygun bulundu.

Ancak Kenter Tiyatrosu’nun İBB tarafından satın alınıp, Şehir Tiyatroları çatısı altında faaliyet göstermesine ilişkin teklif, komisyonda kabul ettikleri halde İBB Meclisi’ndeki AKP Grubu tarafından genel kurulda onaylanmadı.

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı konuya ilişkin, “AK Parti’nin İstanbul’u, İstanbulluyu değil; kendi siyasetini önceliklendirdiğini ve kendi siyaseti dışında hiçbir şeyi de önemsemediğinin çok net göstergesi” sözleri ile tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.