AKP, IŞİD Araştırma Önergesini Yine Reddetti

0
467

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın IŞİD-Türkiye ilişkilerinin tüm boyutlarıyla ele alınması için 27 Haziran’da verdiği araştırma önergesi bugün Genel Kurul’a geleceği sırada AKP tarafından reddedildi.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, 27 Haziran’da IŞİD-Türkiye ilişkilerinin ayrıntılı olarak incelenmesi için araştırma önergesi verdi. Önergede, IŞİD’in Türkiye “elçisi” olduğu ifade edilen Abu Mansur al Magrebi’nin, Türkiye-IŞİD ilişkilerine dair  basına yansıyan “Görevim DAİŞ’in Türk istihbaratıyla ilişkilerini yönetmekti. MİT ile çok sayıda yüz yüze toplantı yaptım. Toplantıların çoğu Türk askeri tesislerinde oldu. Özellikle Antep’te, Ankara’da toplantılar yapıldı”,  “Türk istihbaratıyla IŞİD emniyet güçleri arasında yaralanan milislerin sınırdan geçişi konusunda bazı anlaşmalar ve tolerans vardı. Türk istihbarat teşkilatı MİT’le çok sayıda yüz yüze toplantı yaptım.”, “Türkiye’nin çıkarı IŞİD’in sınır bölgesini tutarak Kuzey Suriye’yi kontrol etmekti. Hatta tek istedikleri Kürtler üzerinde denetim de değildi, Kessab’dan Musul’a kadar tüm Kuzey Suriye’yi istiyorlardı” ifadelerine yer verildi.

Önerge AKP tarafından son anda reddedildi

HDP’li Beştaş’ın verdiği önerge, AKP’liler tarafından “kaba ve yaralayıcı” denilerek Genel Kurul’a getirileceği sırada reddedildi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise konuyla ilgili, “AKP – IŞİD ilişkileri üzerine bir önerge vermek istemiştik. Sayın Meral Danış Beştaş 27 Haziran’da bir önerge veriyor, Kanunlara gönderiyor, işleme alınıyor. Şimdi, buraya getirmek istediğimiz önerge yaralayıcı sözler ifade ettiği gerekçesiyle reddedilmişti. Demek ki bundanmış işte, ilişkilerinizin tartışılmasını istemiyorsunuz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.