AKP Kanadalı şirkete ruhsat verdi: Kapadokya’ya altın saldırısı!

0
164

Kanadalı Centerra isimli şirkete Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ruhsat verildiği, şirketin ise altın arama çalışması ile Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan alandı talan edeceği ortaya çıktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre siyanür endişesi yaşayan bölge halkı Cumhurbaşkanlığı’na şikayet yağdırdı. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Kapadokya’nın yanı sıra Kızılırmak suyunu da tehdit eden altın madeninin Kapadokya sınırları içinde yer almadığını belirtip halkı yatıştırmaya çalıştı. Altın madenine Özkonak Belediye Başkanı Abdulkadir Macit de karşı çıktı. Macit, belediyenin araçlarıyla Özkonak’ın ortasına, “Ziyaret Dağı’nda altın arama iptal edilmelidir. Kapadokya’nın her taşı altından değerlidir” yazan afiş astırdı.

Yöre halkının altın arama faaliyetinden Kanadalı şirketin sondaj çalışması başlatması sonucunda haberdar olduğu aktarılırken halk tarafından on binlerce itiraz dilekçesi toplandığı bilgisi de verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.