AKP kapitülasyonlara geri dönüyor: Türkiye suları 200 bin lira ödeyen yabancı gemilere açıldı!

0
78

Osmanlı’nın kapitülasyonlarla yabancı ülke gemilerine verdiği ayrıcalığı kaldıran Kabotaj Kanunu AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan kanun teklifiyle delindi. Denizlerimiz 200 bin lira ödeyen yabancı gemilere açıldı. 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nadir Alparslan’ın, “Kabotaj Kanunu’na aykırı denilebilir” itirafına rağmen düzenleme TBMM Bayındırlık Komisyonu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

PARAYI VEREN İZNİ ALACAK

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışıldığı bir dönemde Lozan Antlaşması’nın delinmesi anlamına da gelen bir düzenlemenin çıkarılması tepki topladı. Söz konusu düzenleme ile paralı yabancı yatçılara kapitülasyon sağlanacağı bildirildi.

Kabotaj Kanunu halen uygulamadayken, AKP’li milletvekilleri yabancı ticari yatlara Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’den oluşan Türk karasularında ticari faaliyet yapmalarının önünü açan bir yasa teklifini TBMM’ye getirdi. TBMM Bayındırlık Komisyonu’nda görüşülerek kabul edilen teklif, Kabotaj Kanunu’nda değil, 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nda değişiklik yapıyor.

Teklifin 11 ve 24’üncü maddelerine göre, ülke turizmine ve tanıtımına katkı sağladığı ifade edilen ve boyları 39 metrenin üzerinde olan yabancı bayraklı ticari yatların Türk karasularında faaliyet göstermelerine izin verilebilecek. Öte yandan Türk bayraklı yatlar yabancılara kiraya verilebilecek. İzin verilen yatlardan boyutlarına göre 200 bin ile 400 bin lira arasında değişen tutarda harç alınacak.

KABOTAJ BAYRAMI TARİH OLUYOR

Osmanlı’nın kapitülasyonlar ile yabancı ülke gemilerine verdiği deniz ve göllerimizde ticaret yapma ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla kaldırılmıştı. 1926 yılında çıkarılan Kabotaj Kanunu ile tüm deniz, göl ve akarsularda mal ve yolcu taşıma hakkı yalnızca Türk vatandaşlarına verildi. Ayrıca dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk vatandaşlarınca yerine getirilmesi şartı hayata geçirildi. Kanun 1935 yılı itibarıyla Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.